28. 2. 2024

Klokani po 36 letech zpátky ve fotbalové Evropě? Jen na skok za polární kruh!

Zdroj: Depositphotos

Ligová sezona 2022/23 skončila mistrovským titulem Sparty, ale také senzačním čtvrtým místem vršovické Bohemky, která se tak po 36 letech kvalifikovala do evropských pohárů.

Klokaní pouť fotbalovou Evropou však měla jepičí život.

Ve druhém předkole Evropské konferenční ligy Bohemka podlehla dvakrát norskému FK Bodø/Glimt, dostala celkem sedm gólů a na evropské scéně končí nejrychlejším způsobem, jaký byl možný.

Výlet za polární kruh

Nejprve se však musel vršovický tým vypravit hodně daleko, až za polární kruh, do norského města Bodø s 50 tisíci obyvateli, dle zeměpisných souřadnic ležícího na 67° 18′ 20″ severní šířky.

Většina členů výpravy tak vysoko severně ještě nikdy nebyla.

Přestože šlo o drahý výlet a hodně daleký – pražský Ďolíček a norské město dělí od sebe 1913 kilometrů vzdušnou čarou –, místa ve speciálním letadle byla rychle obsazena. „Jsem hrdý na naše fanoušky, co všechno jsou schopni obětovat,“ pochválila příznivce zelenobílých klubová legenda Antonín Panenka, mistr Evropy 1976, který z pozice čestného předsedy byl účastníkem letu.

V Norsku na středoevropské suchozemce čekal polární den, světlo po celou noc, spánek poskytly jen hutné, neprostupné závěsy. Hřiště pak s umělým povrchem. „Je poněkud jiný než umělky, na kterých se v zimě připravujeme,“ posteskl si nad nepříjemností kapitán týmu Josef Jindřišek.

A nakonec tříbrankový příděl na cestu zpět. „Dali jsme si za cíl, abychom za týden měli postup ve vlastní moci, nebo aspoň mít zápas otevřený. To se bohužel nepovedlo,“ posteskl si defenzivní záložník Lukáš Hůlka.

Po vysoké prohře v Norsku byla jen malá pravděpodobnost, že pražský tým vymaže manko a postoupí do dalšího kola.

Azyl na Letné

Klokani se však nevzdávali, i přes nelichotivý výsledek se chtěli o postup doma porvat. Doma… nehráli v Ďolíčku, ale na sparťanském stadionu na Letné, který jim poskytl městský rival.

Jiné řešení ale nebylo. I kdyby se jim podařilo přemluvit přísné oko evropské fotbalové unie UEFA a dostali souhlas hrát předkolo ve Vršovicích, což reglement by ještě umožňoval, byla by to svízel.

Bohužel ani v odvetě Klokani na body nedosáhli, radovat se však mohli alespoň ze dvou vstřelených gólů při prohře 2:4.

Vždyť posledním střelcem, který se zapsal do listiny UEFA autorů gólu, byl v roce 1987 Pavel Chaloupka. Proti Beverenu skóroval v odvetě hlavou, jak bylo u něj typické.

Od té doby marně vyhlížel někoho, kdo by se k jeho trefě připojil. „Moc si přeju, aby mě konečně už někdo z tohoto smutného zápisu odstranil,“ vyzýval.

Dočkal se ve 27. minutě, kdy po přízemním centru Hály skluzem dopravil míč do sítě útočník Jan Matoušek. Stalo se tak přesně po 13 090 dnech.