18. 7. 2024

Kapitánský fotbalový speciál: 5 kapitánů se super schopnostmi

Víme, že ti nejlepší kapitáni pocházejí ze Super Hrdinů. Kapitán Amerika, Kapitán Marvel, ale jsou i ve fotbale. Páska na paži má zvláštní význam. Je s ní spojena velká zodpovědnost. Ti nejlepší fotbaloví kapitáni a kapitánky se pak v očích spoluhráčů i fanoušků stávají super hrdiny.

Kapitán Bílého baletu Sergio Ramos

Většinou se nemluví o gólech, pokud je řeč o defenzivních řadách, ovšem v případě kapitán Realu Madrid Sergia Ramose je to jiné. Od roku 2005 se za svůj milovaný Real trefil už více než 100x a většinou přispěchal s gólovým zásahem ve chvíli, kdy to jeho tým potřeboval nejvíce. Jako když srovnal finále Ligy mistrů v roce 2014 proti městskému rivalovi z Atlética pár vteřin před koncem, aby následně Real v prodloužení celé finále otočil.

Ramosův příběh začal v Seville. Jako kluk si maloval, že z něj jednou bude útočník. Přál si dávat góly, slavit je, slyšet fanoušky, jak nadšeně vyvolávají jeho jméno. A tak si na plácku na sevillském sídlišti Camas nikdy nestoupl dozadu. Vždycky válel na hrotu a učil se zakončovat na všechny způsoby: levou, pravou, hlavičkou, nártem, placírkou, po zemi, ze vzduchu.

Artist: Francesco Manna. Colors: Chris Sotomayor.

Když ho pak trenéři šoupli do obrany, jeden by si pomyslel, že mu byly jeho nasbírané zkušenosti ze sídliště k ničemu, jenže Ramos umí propojit bránění a útočení jako snad žádný jiný stoper na světě. Hodně je mu vyčítána zákeřnost, se kterou chodí do soubojů, neustále se rozrůstající sbírka červených karet za zbytečné provokace či občasné simulování. Ale jako kapitán je schopen za tým dýchat i se pro úspěch mužstva obětovat.

Barcelonská modla jménem Messi

Když se rozdávali fotbalové super schopnosti, malý Lionel Messi seděl v první řadě. Tolik fotbalového talentu snad ještě nikdy žádný fotbalista nepobral. Míč jakoby si k noze přivázal, jeho dribling vypadá téměř neproveditelně a jeho schopnost s kulatým nesmyslem rozvlnit síť je proslulá. Je to on na koho se Barcelona či Argentina spoléhá. Leží na něm velká zodpovědnost, kterou si už léta nosí na bedrech s neuvěřitelnou lehkostí.

Artist: Carlos Villa. Colors: Chris Sotomayor.

Nikdo neví, kde je hranice jeho fotbalového umu. Nebyly to slova a vizáž, kterou se stal Lionel Messi respektovaným kapitánem. Byly to jeho činy, který každá fotbalový voják v legii viděl a žasnul.

Amazonka Marta

Jediná ženská superhrdinka v našem seznamu už v brazilském dresu nastřílela více gólů než legendární Pelé a je také držitelkou všemožných individuálních rekordů.

Artist: Francesco Manna. Colors: Chris Sotomayor

Ačkoliv se o ženském fotbale mluví celkem málo, leckdo už zaregistroval, že by se Marta mohla stát nejlepší střelkyní Mistrovství světa, a to v rámci obou pohlaví. Na Němce Miroslava Kloseho jí chybí už jen jeden zásah. Velká bojovnice za genderovou rovnost je pro své spoluhráčky jednoznačnou lídryní, která je vede nejen tím fotbalovým životem.

Kapitán letu CR7

Jeho přínos graduje s velikostí boje. Čím větší, tím je lepší. Fenomenální střelec Cristiano Ronaldo dokáže už desetiletí rozhodovat ty nejsledovanější fotbalové bitvy světa. S pohybem opravdového super hrdiny dokáže přeskočit obránce snad o metr, zamotá hlavu zkušeným obráncům, přechytračí kdejakého strážce brány.

Ať už obléká klubový či reprezentační dres, jsou to právě jeho schopnosti, ke kterým se upírají zraky spoluhráčů. Stáří potká i superhrdiny, ale CR7 trénuje jako za mlada. Jeho tělo je v kondičce jak mladíka. Jeho profesionální přístup k fotbalu je vzorem pro všechny začínající fotbalisty. Pan hráč, Pan střelec, Pan kapitán.

MC Kompany

Už uplynulo desetiletí, kdy do Manchesteru City přišel talentovaný belgický stoper Vincent Kompany. Klub čekal na titul dlouhých 40 let a zrovna budoval kádr hodný tomu titul zase získat. Arabští šejkové si Kompanyho nevybrali náhodou.

Postupně se Komapny vyvinul v jednoho z nejlepších stoperů světa. Přesně takového potřebovali Citizens, aby v roce 2012 po letech strádání dobyli anglický fotbalový trůn.

Artist: Carlos Villa. Colors: Carlos Lopez.

Góly hlavou, důležité obrané skluzy, ale i komunikace s rozhodčími a médii. Lídr na hřišti i v kabině. Kompany se stal duchem týmu, který stále rostl až se z něj stal jeden z největších na světě. Ať už City trénoval jaký uznávaný trenér nebo do něj přestupovali čím dál hvězdnější hráči, on tam byl a vždy si získal jejich respekt. Prostě klubová legenda navždy!