21. 5. 2024

Kalidou Koulibaly: Kolem neapolské skály krouží giganti. Který uspěje?

Patří mezi nejlepší stopery světa, chtěl by vyhrávat trofeje, jenže doma ve vitríně má jen dvě drobnosti. Proto Kalidou Koulibaly vážně přemýšlí, že Neapol po šesti letech opustí. Divíte se mu?

Z chudičkého chlapce se vypracoval mezi nejspolehlivější fotbalisty planety. V Neapoli dělá asistenta kapitán, senegalskou repre dokonce vede jako velký šéf.

Říkají mu Skála. Občas se objeví přezdívka zeď. A nejčastější ze všeho je K2, což je název hory v pohoří Karákorám. Právě tady se odehrálo nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Teď už jistě chápete, proč si Koulibaly vysloužil takovou přezdívku. On je tou horou, o kterou si útočníci lámou zuby.

Životní příběh

Narodil se na severovýchodě Francie senegalskému otci a alžítské matce. Poctivě chodil do školy, večer ho uspávalo čtení v koránu a sny o fotbale. Fotbal vnímal jako jedinou cestu, jak přijít ke štěstí.

I když teď musí Koulibaly snášet na některých stadionech rasistické pokřiky, sám vyrůstal v otevřeném multikulturním prostředí. „Všichni kamarádi pro mě byli jako bratři. Jeden byl Arab, druhý křesťan, třetí muslim. Všichni jsme byli Francouzi.“

Právě tenhle spravedlivý přístup přiměl introvertního Koulibalyho, aby veškerou svou sílu vrhl do fotbalu. Zprvu honil zašpiněnou mičudu za barákem v parku s kluky, kteří ani neměli boty. Dětské kopání v lokálním klubu SR Saint-Dié vystřídala vyhlášená akademie Metách.

V létě 2012, to bylo Koulibalymu jedenadvacet, si ho vyhlédl belgický Genk a dva roky poté už následovala Neapol. Tam se vyhrál v jednoho z nejlepších stoperů na světě. Třikrát s ní byl Serii A druhý, dvakrát třetí, ovšem vytoužené scudetto si nepřipíchl. Dočká se?

Jak vybíral repre?

Jak jistě pamatujete, Kalidou Koulibaly se narodil ve Francii. Ovšem africkým rodičům, což mu lehce zkomplikovalo rozhodování, za jakou zemi bude nastupovat. Ještě na mistrovství světa dvacítek válel v modrém dresu galského kohouta, ale sám cítil, že to není úplně ono. „ Prostě chci psát svůj příběh se Senegalem. Tam je moje krev,“ vysvětlil.

Zůstat nebo jít?

Ve čtyřech sezonách po sobě byl Koulibaly zvolen do elitní sestavy Serii A. Loni byl dokonce zvolen nejlepším obráncem soutěže. To se pak nedivte, že za něj chtěl Manchester United zaplatit stop milionů eur. Přesto neuspěl.

Koulibaly je jako černá neapolská perla, ovšem jeho angažmá pod Vesuvem se nejspíše krátí. Neapol marně touží po titulu, do Maradonových časů má daleko. A zvlášť současná sezona je vysloveně pokažená, což stálo místo trenéra Ancelottiho.

Koulibaly se drží, přesto se mu ve tváři začíná objevovat trpký výraz. Takže: Není čas odejít? Na přestup? Není čas myslet sám na sebe? To všechno se teď Koulibalymu honí hlavou.

V osmadvaceti má zřejmě poslední šanci, jak vyrazit za ještě zářivějšími časy. Dorostl do 189 centimetrů, má moře zkušeností, je přizpůsobivý, klidný. Mluví anglicky, francouzsky a taky italsky, takže se nemusí bát složité adaptace.

Kdo ho lanaří?

  • Barcelona – Defenzivní hráz Barcelony potřebuje oživení. Ikona Gerrard Pique už ve 33 letech nezlepší.
  • Manchester City – Trenér Pep Guardiola bude chtít zapracovat na defenzivních základech. Koulibaly by se hodil. Je nesmlouvavý, spolehlivý, vycepovaný italskou ligou.
  • Chelsea – Pokud se Frank Lampard rozhodne posílit obrannou řadu, Koulibaly bude první volbou. Současný kádr je příliš náchylný k vyrábění hloupých kiksů.
  • Manchester United – Chtělo by se vám na Old Trafford, když víte, že patříte k nejlepším a můžete si vybírat? Loni v létě Koulibaly řekl: „Zůstanu v Neapoli.“
  • Real Madrid – Blíží se chvíle, kdy slovutný kapitán Sergio Ramos přestane vykazovat nejlepší výkony. Bude třeba zajistit dostatečně dobrou náhradu. Skauti Realu už tipují jména. Koulibaly je prý v žebříčku nejvýše.

V Neapoli má smlouvu do roku 2023, ale dost možná už je rozhodnutý, co v létě udělá.

Zdroj: Časopis ProFootbal