28. 2. 2024

Jorginho: Nečekaný režisér Blues

Míč do sítě zavěsí málokdy, ovšem poctivý přístup ve středu pole by mohl vyučovat na vysoké škole fotbalu. I proto Jorginho, brazilský rodák s italským pasem, dostal v nejlepších fotbalových letech šanci v Chelsea a svými výkony v Anglii nezklamal.

Jorginho se narodil jako Jorge Luiz Frello Filho v městečku Imbituba na jihu Brazílie. Jeho máma Marie Tereza měla od začátku jasno. Sama dobře kopala do míče, a tak si ještě před porodem umínila, že jestli to bude kluk, udělá všechno, aby se z něj stal fotbalový profík. Bezbolestné to nebylo.

Rodiče se rozvedli, když bylo Jorginhovi šest. S matkou pak už jako teenager odletěl do Itálie k dědečkovi za lepším životem. Zatímco jeho máma celé dny makala jako uklízečka, mrštný mladík brázdil fotbalové trávníky. „Fotbal mě kompletně pohltil,“ zavzpomínal. Jen se musel rozhodnout, jestli ho bude hrát v rodné Brazílii nebo v Itálii. „Lákalo mě brazilské slunce a pohoda, ale italská škola byla víc.“

Odstěhoval se do Verony, zažádal o italský pas a jedna velká fotbalová kariéra mohla začít. V lednu 2014, to mu bylo dvaadvacet, si ho vyhlédla Neapol, ve které za čtyři roky fotbalově hodně vyrostl. Do kádru Blues se dostal až v létě 2018 jako dvorní pomocník italského kouče Sarriho, se kterým se znali ze společného úspěšného působení v Neapoli.

Spojení se Sarrim

Na jihu Itálie si Sarri udělal jméno jako stratég, který byl dravým pojetím hry schopný konkurovat Juventusu, a Jorginho coby moderní štít ze středu pole, který zastal defenzivní práci a ještě vložil klíčovou myšlenku do konstruktivní hry. „Jakmile měl míč, mohl jsem se spolehnout, co se stane. Jorginho ho posunul přesně tam, kam to bylo třeba,“ vzpomíná Jorginhův bývalý spoluhráč Marek Hamšík. I proto byl na Sarriho seznamu posil na prvním místě a klubové vedení mu vyhovělo. Chelsea za něj zaplatila téměř 60 milionů eur a Ital podepsal v Londýně pětiletou smlouvu.

Uznávaný fotbalový režisér

Jorginho není ryzí fotbalový talent jako Neymar či Mbappé. Kariérou se dlouho jen protloukal. Hubená postava, neoholená tvář, výborná pravačka, skvělé převzetí míče, důvtipná kolmá přihrávka, přesné dlouhé pasy a málo gólů. To by mělo jako krátká Jorginhova charakteristika stačit. „Jestli chceme mít úspěšný tým, musíme mít Jorginho,“ nadiktoval si Sarri.

Jenže ten se po roční anglické anabázi, kdy sice s Blues vyhrál Evropskou ligu, ale Premier League skončil s velkým odstupem na třetí pozici, vrátil domů do Itálie, aby převzal mistrovský Juventus. Na Jorginhovu chytrost, intuici, přesnost i kradení míčů se však Chelsea může spoléhat nadále. Nevyhrává tolik soubojů jako jeho kolega N’Golo Kanté, nemá tak elegantní řešení jako madridský Toni Kroos, přesto patří mezi elitní fotbalové režiséry dneška.