20. 4. 2024

Jak Viktoria Žižkov vyřadila z poháru slavné Glasgow Rangers!

Zatímco dnes hrají skotští Rangers Ligu mistrů, Viktoria Žižkov se nachází v ČFL, tedy třetí nejvyšší české soutěže. Pokud by se oba týmy spolu utkaly, zápas by asi dopadl jednoznačně ve prospěch týmů z Glasgow.

Na podzim roku 2002 však Viktoria Žižkov dokázala skotské mistry zaskočit.

Bylo to v rámci 1.kola Poháru UEFA, tedy předchůdce dnešní Evropské ligy.

Tým ze Žižkova tehdy vedl začínající kouč Vítězslav Lavička, který v předchozí sezoně dokázal dovést pražský celek ke třetímu místu.

V předkole Poháru UEFA smetla Viktorka celek ze San Marina, to ovšem nemělo být měřítko.

Los byl k Viktoriánům nemilosrdný.

Skotský velkoklub nabitý hvězdami jako Claudio Canniggia nebo Ronald de Boer si hodně věřil, svůj postup považovali činovníci klubu za jistý.

Šok na Strahově

První utkání se hrálo 17. září na Strahově, jelikož domácí stadion Viktorie ležící v rušné pražské čtvrti pod slavným televizním vysílačem, nebyl v pohárovým zápasů uzpůsobený.

Skóre utkání otevřel už v sedmé minutě přesně umístěnou hlavičkou záložník Aleš Pikl.

V 41. minutě mohl hostující Ferguson vyrovnat, jenže neproměnil pokutový kop.

Po hodině hry si pak Straceného naběhl na přihrávku Mlejnka a z voleje trefil druhý gól. Senzace byla na světě.

Vše se ale mělo rozhodnout o týden později ve Skotsku.

Viktoria Žižkov – Glasgow Rangers 2:0

Branky: 7. Pikl, 60. Stracený. Rozhodčí: Rodriguez – Gonzalez, Bravo (všichni Šp.). ŽK: Šmarda – Ricksen, Moore, Ferguson, Malcolm. Diváci: 3 427.

Žižkov: Kučera – Buryán, Mlejnský, Klimpl, Šmarda – Ščasný, Sabou, Pikl, Janoušek (83. Krutý) – Stracený (89. Lička), Chihuri (30. Šebesta).

Rangers: Klos – Muscat, Malcolm, Moore (63. Konterman), Ross – Ricksen, De Boer (75. Mols), Ferguson, Lövenkrands – Caniggia (86. Latapy), Arveladze.

Sestřih utkání:

Drama v Glasgow

Dramatické utkání se rozhodovalo až v prodloužení, do kterého aktéry poslal dvěma góly Ronald De Boer.

V 97. minutě zvýšil na 3:0 domácí náhradník McCann, ale slávu sklidil jiný muž z lavičky.

Žižkovan Marcel Lička po krátkém pobytu na hřišti snížil na 1:3, a podle pravidla zvýhodňujícího góly na hřištích soupeřů poslal dál svůj tým.

Závěrečné minuty dohrávala Viktoria bez vyloučeného Buryána, který dostal druhou žlutou kartu, ale dvoubrankový rozdíl udržela.

Glasgow Rangers – Viktoria Žižkov 3:1 po prodloužení.

Branky: 42. a 58. de Boer, 97. McCann – 101. Lička. Rozhodčí: Briakos – Ofidis, Bozatzidis (všichni Řec.). ŽK: Konterman, Lövenkrands, Ferguson – Buryán, Sabou. ČK: 118. Buryán. Diváci: 47 646. První zápas: 0:2. Postupuje: Žižkov.

Žižkov: Kučera – Buryán, Mlejnský, Klimpl, Šmarda – Ščasný, Sabou, Pikl, Janoušek (67. Krutý) – Chihuri (98. Lička), Stracený (115. Dirnbach).

Glasgow Rangers: Klos – Moore, Konterman (67. Muscat), Amoruso – Ricksen, Ferguson, Arteta, Numan – R. de Boer (99. Caniggia), Arveladze, Lövenkrands (91. McCann).