28. 3. 2024

Arsenal si vítězným derby s West Hamem upevnil vedení v anglické lize

Čeští reprezentanti Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem v 17. kole anglické fotbalové ligy neodvrátili porážku West Hamu 1:3 s lídrem soutěže Arsenalem.

Newcastle zvítězil 3:0 na hřišti Leicesteru a posunul se na druhé místo o bod před Manchester City. Obhájci titulu mají dva zápasy k dobru.

Brentford v úvodním utkání soutěže po mistrovství světa neudržel dvoubrankové vedení a remizoval doma 2:2 s Tottenhamem. Liverpool zvítězil 3:1 na půdě Aston Villy.

West Ham v londýnském derby vedl po Benrahmově penaltě z první půle až do 53. minuty, o pět minut později už ale prohrával.

Nejprve se zblízka prosadil Saka a vzápětí překvapil gólmana Fabiaňského z úhlu střelou na přední tyč Martinelli.

O deset minut později se navíc trefil i poslední člen domácí útočné trojice Nketiah, u jehož gólu si připsal druhou asistenci v utkání kapitán Ödegaard.

Z dvojice českých reprezentantů odehrál celý zápas pouze Coufal, jenž dostal na konci prvního poločasu žlutou kartu. Souček hrál do 78. minuty, kdy ho vystřídal Fornals.

„Kanonýři“ zdolali West Ham pošesté z posledních sedmi duelů a nadále kralují tabulce. Na druhý Newcastle mají sedmibodový náskok, navíc sehráli o zápas méně. West Ham je po čtvrté prohře v řadě šestnáctý, na sestupové příčky má náskok pouhý bod.

Newcastle navázal na vynikající formu, kterou měl před reprezentační pauzou, a v lize vyhrál osmý z posledních devíti duelů. V Leicesteru vedl už v sedmé minutě o dva góly po Woodově penaltě a trefě nejlepšího střelce týmu Almiróna. Paraguayský reprezentant nasázel v 16 utkáních této sezony devět gólů, stejný počet jako v předchozích 110 zápasech Premier League. Do pauzy se trefil ještě Joelinton a nejlepší obrana soutěže si už náskok pohlídala.

Rovněž Liverpool vykročil za ziskem tří bodů už v první půli, kdy se prosadili Salah s Van Dijkem. Na úvodní trefu přihrál levý bek Robertson, jenž se 54. asistencí stal nejlepším nahrávačem mezi obránci od založení Premier League. Po hodině hry zdramatizoval duel Watkins, v 81. minutě ale pojistil výsledek premiérovým gólem v soutěži osmnáctiletý španělský záložník Bajcetic.

Liverpool vyhrál potřetí za sebou a je šestý. Aston Villa poprvé neuspěla pod koučem Emerym a je na 12. příčce.

V utkání Brentford – Tottenham otevřel skóre po čtvrthodině Janelt a v 54. minutě přidal další trefu Toney. Třetí nejlepší střelec soutěže dal 11. ligový gól v sezoně a stylově oslavil 50. start v Premier League. „Kohouti“ inkasovali v lize minimálně dvakrát pošesté v řadě.

V 65. minutě se hlavou prosadil druhý muž tabulky střelců Kane (13 gólů) a vzápětí srovnal Höjbjerg. Kane mohl v závěru dokonat obrat, tentokrát ale poslal hlavičku do tyče. Tottenham zůstane po dnešním programu 17. kola na čtvrtém místě, Brentford je desátý.

Wolverhampton v ligové premiéře po novým koučem Lopeteguiem zvítězil 2:1 na hřišti Evertonu a odpoutal se z posledního místa. V páté minutě nastavení rozhodl střídající obránce A?t-Nouri. „Vlci“ uspěli po pěti utkáních a posunuli se za dnešního soupeře na 18. místo.

Výsledky 17. kola anglické fotbalové ligy

Brentford – Tottenham 2:2 (15. Janelt, 54. Toney – 65. Kane, 71. Höjbjerg), Crystal Palace – Fulham 0:3 (31. Reid, 71. Ream, 80. Mitrovič), Everton – Wolverhampton 1:2 (7. Mina – 22. Podence, 90.+5 A?t-Nouri), Leicester – Newcastle 0:3 (3. Wood z pen., 7. Almirón, 32. Joelinton), Southampton – Brighton 1:3 (73. Ward-Prowse – 14. Lallana, 35. vlastní Perraud, 56. March), Aston Villa – Liverpool 1:3 (59. Watkins – 5. Salah, 37. Van Dijk, 81. Bajcetic), Arsenal – West Ham United 3:1 (53. Saka, 58. Martinelli, 69. Nketiah – 27. Benrahma z pen.).