28. 5. 2023

Jak správně vybrat cyklistické kolo?

Jízda na cyklistickém kole patří na jaře v létě i na podzim k oblíbené sportovní aktivitě. Jízdou na kole pálíte kalorie, zvyšujete fyzickou kondici a v neposlední řadě můžete navštívit zajímavá místa v přírodě i ve městě.

Pro pohodovou jízdu na kole je klíčový správný výběr cyklistického kola. Jak na to?

Existuje vícero druhů cyklistických kol na které se podrobněji podíváme.

Silniční kolo

Silniční kola se dělí na rekreační, sportovní a závodní. Pro širokou veřejnost je určena kategorie rekreačních kol, která je také cenově nejdostupnější.

Silniční kola jsou lehká, mají úzká kola a jsou určena na silnice a hladký povrch. Hodí se zejména jako dopravní prostředek při cestách do práce či do školy.

Trekové kolo

Traková kola jsou určena pro ty, kteří jezdí nejen po silnicích, ale také terénem.

Jedná se o těžší kola s širšími koly, díky který zdoláte i nezpevněné stezky.

Trekové kolo kombinuje výhody silničního a horského kola a proto je také nejuniverzálnější.

Horské kolo

Horská kola jsou určena pro milovníky terénu a horských cest. Jsou těžká, vysoce odpružená s širokými koly. S horskými koly bude jízda po asfaltovém povrchu náročná, proto jsou určena zejména do terénu.

Pro vybrání vhodná kola je tedy vhodné zodpovědět si na otázky: Kde budu jezdit? Kolik chci investovat? Jak často budu kolo používat?

Zlatou střední cestou jsou kola treková určena pro všechny rekreační cyklisty. Často totiž neznáte trasu předem, proto jsou treková kola tolik oblíbená, jelikož mají využití na každé trase.

Tip: Nevybrali jste si? Co zkusit elektrokolo?