15. 6. 2024

Jak Poborského lob šokoval Portugalce a poslal Čechy do semifinále!

Zdroj: Depositphotos

Karel Poborský patří k ikonám českého fotbalu, na stříbrném ME 1996 i bronzovém Euru 2004 byl jedním z tahounů reprezentace. Pamatujete na jeho lob z prvního šampionátu?

Na kontě má 118 startů v národním dresu a dodnes je jediným hráčem, který si zahrál za slavný Manchester United.

Tam ho popostrčil slavný lob proti Portugalsku – fotbalový skvost, který v červnu roku 1996 poslal Čechy do semifinále mistrovství Evropy.

Češi na evropském šampionátu v Anglii nepatřili mezi favority, právě naopak. Podle sázkových společností byli dokonce největšími outsidery turnaje, a proto už postup z obtížné skupiny s Itálií, Německem a Ruskem byl malým zázrakem.

Ve čtvrtfinále, jež se hrálo 23. června 1996 v Birminghamu, narazili svěřenci trenéra Uhrina na favorizované Portugalce a vesměs celý zápas bránili.

Utkání nakonec rozhodl moment, který nejenže Česko posunul do semifinále, ale také vystřelil hvězdu Karla Poborského do nebes.

Slavný lob

Ke střele se dostal Poborský poměrně náhodně, míč se při průniku mezi třemi hráči několikrát šťastně odrazil a neznámý mladík z pražské Slavie akci zakončil neskutečným lobem.

Brankář Vítor Baía nemohl nic dělat. Češi mohli slavit.

V roce 2008 byl gól zvolen nejlepší individuální brankou v historii evropského šampionátu.

Loby byly Poborského doménou. Podobnou branku vsítil i o dva roky dříve proti Hradci Králové, v té době ještě v dresu Žižkova.