9. 5. 2024

Jak kapitán Steven Gerrard připravil podklouznutím Liverpool o vytoužený titul!

Jméno anglického záložníka Stevena Gerrarda je jistě ve výběrů nejlepších hráčů, kteří kdy hráli Premier League. Bohužel se svým Liverpoolem nikdy nezískal mistrovský titul. Nejblíž byl na jaře 2014, jenže jeho smolné podklouznutí vše pokazilo…

V sezoně 2013/14 Liverpool zažíval výjimečnou sezónu, když měl šanci získat první titul v Premier League po 24 letech.

Brendan Rodgers vytvořil skvělý tým kolem útočného tria Luis Suárez, Daniel Sturridge a Raheem Sterling.

Před posledními třemi zápasy sezóny Liverpool přivítal doma Chelsea.

S pětibodovým náskokem na druhý Manchester City, který měl zápas k dobru, mohli Reds směle doufat v úspěch. Věděli, že remíza by nebyla špatná, zatímco výhra by definitivně vyřadila Chelsea z boje o titul.

Nicméně José Mourinho, trenér Chelsea, neplánoval se vzdát bez boje, i když se potýkal se zraněními klíčových hráčů.

V základní sestavě se objevili hráči jako Tomáš Kalas, který do té doby odehrál za Chelsea pouze dva zápasy v Premier League, a Mark Schwarzer, který zaskakoval v bráně pouze čtyřikrát.

Chelsea se rozhodla pro defenzivní taktiku a na Anfield Road přijela s jasným záměrem zdržovat hru. I přes dominanci v držení míče, které Liverpool měl 73%, nedokázali Reds překonat obranu Chelsea a první poločas spěl do bezbrankové remízy.

V nastaveném čase se však stalo něco neuvěřitelného, co se zapsalo do historie.

Při pokusu o převzetí přihrávky na půlce hřiště zakopl o míč Steven Gerrard, kapitán Liverpoolu, a následně podklouzl.

Demba Ba se ujal volného míče a bez problémů ho zasunul do sítě za Liverpoolského brankáře Mignoleta, posílajíc Chelsea do vedení.

Co však je na celé situaci to nejhorší, je fakt, že Gerrard udělal to, co přesně spoluhráčům přikazoval, že se nestane.

Dva týdny před duelem s Chelsea totiž Liverpool v dramatickém utkání s Manchesterem City vyhrál 3:2 a měl titul pod kontrolou. „We don’t let this slip!“ („Nenecháme si tohle proklouznout mezi prsty“) hlásal tehdy v kolečku Gerrard. A za dva týdny v klíčovém duelu sám podklouzl a daroval Blues výhru…

Chelsea ve druhém poločase s Chelsea inkasovala podruhé, když se v 94. minutě z brejku prosadil Willian. Jenže to ještě nebyla taková pohroma.

Liverpool I Citizens měli stejně bodů, rozhodovalo by tak skóre a Reds tím pádem stále měli titul ve svých rukou. V předposledním kole hráli na Crystal Palace, kde vedli 3:0 a už zřejmě mysleli na poslední kolo.

Jenže Crystal Palace naprosto senzačně vyrovnalo po gólech v 79., 81. a 88. minutě vyrovnalo a odsoudilo tak Liverpool k hlubokému zármutku. Manchester City totiž ovládl všechny zbývající zápasy a stal se podruhé v historii šampionem Premier League.

Gerrardovi se ihned začalo přezdívat „Slippy G“, později posměšný chorál připomínající uklouznutí skandují fanoušci ostatních týmů, když Gerrard objíždí Premier League jako trenér.