26. 4. 2024

Jak Andy Roach proměněným nájezdem umlčel vyprodanou O2 arénu!

V roce 2004 hostila Mistrovství světa v ledním hokeji Ostrava a také Praha. Právě v české metropoli a její O2 aréně se odehrál památný čtvrtfinálový souboj.

Ten šampionát se zdálo, že Čechy vedené kapitánem Martinem Strakou nic nezastaví.

Pořadatelská země jasně ovládla základní i osmifinálovou skupinu, svoji sílu demonstrovala především v zápase s Kanadou, kterou drtivě porazila 6:2.

Čtvrtfinále s druhým zámořským celkem, USA, nemělo představovat žádný složitý problém, zvlášť když Američané postoupili až z posledního místa ve skupině.

Místo oslav se ale 5. květen 2004 zapsal do dějin českého hokeje smutným písmem.

Americký výběr se od začátku prezentoval výborným kolektivním výkonem. V první třetině stálo při domácích štěstí. Až v prostřední dvacetiminutovce se Češi zvedli a zásluhou Martina Škouly a Jaromíra Jágra se dostali do dvoubrankového vedení.

Jenže ve 31. minutě snížil Richard Park a s nástupem třetí periody bylo na kluzišti pouze jedno mužstvo. Kýženou vyrovnávací branku zařídil Erik Westrum, jehož slabou střelu po ledě za Vokounova záda nešťastně tečoval Jan Hlaváč.

Desetiminutové prodloužení nerozhodlo a na řadu přišly samostatné nájezdy. V nich stálo štěstí při obou týmech, protože Jaromír Jágr, David Výborný, Matt Cullen a Ryan Malone orazítkovali tyčku.

O osudu nervy drásajícího dramatu rozhodl v poslední sérii neznámý obránce německého Mannheimu Andy Roach.

Jeho dokonale provedená klička během chvíle umlčela vyprodanou O2 arenu a vyřadila favorita turnaje ze hry o zlato.

„Gól, který mi pomohl dostat se do NHL,“ vzpomínal po konci kariéry v rozhovoru pro Deník N s odstupem času hrdina večera.

Na druhé straně Jiří Dopita v rozhodující chvíli nájezd neproměnil. Naděje České republiky na vytouženou zlatou medaili z domácího šampionátu vyhasla.