15. 6. 2024

Jágr si myslí, že Ovečkin překoná Gretzkyho rekord. Co říká analýza?

Jaromír Jágr si myslí, že Alexander Ovečkin překoná Wayna Gretzkého v počtu vstřelených gólů. Rus dosáhl 764 bodů, Kanaďan 894 bodů. Stále mu tedy chybí 130 přesných zásahů.

„Už jsem to říkal, má pětiletou smlouvu, myslím, že to udělá ještě před koncem smlouvy,“ řekl Jágr pro web NHL.

Šestatřicetiletý Ovečkin má smlouvu do roku 2026, takže jeho kontrakt vyprší ve 40 letech. Kolem jeho jména se v poslední době hodně šušká, ale hokejově nepolevuje a v NHL stále střílí góly.

Dva jsou již před ním, tři jsou stále před ním

V současné době je Ovečkin na čtvrtém místě v historickém pořadí střelců.

To se pravděpodobně brzy změní. Za Jágrem na třetím místě zaostává jen o dva góly.

PořadíHráčPočet zápasůPočet gólů
1.Wayne Gretzky1487894
2.Gordie Howe1767801
3. Jaromír Jágr1733766
4. Alex Ovečkin1252764

Kapitán Washingtonu vstřelil v této sezóně v 54 zápasech již 34 gólů. Sezonu zahájil na šestém místě v žebříčku. Jeho předchůdci byli Brett Hull a Marcel Dionne, které již překonal.

Je jen otázkou času, kdy Ovečkin překoná i Jágra. Capitals tento týden odehrají tři zápasy. Příští zápas se hraje v úterý a ve středu v Calgary. Pokud překoná Čecha, stane se nejlepším evropským střelcem v historii NHL.

Jágr vede historické statistiky National Hockey League v počtu vstřelených gólů, je druhý v počtu bodů, čtvrtý v počtu odehraných zápasů a pátý v počtu asistencí. Hrál za devět týmů.

„Myslím, že je pro hokej přínosem,“ řekl Ovečkin o Jágrovi. „Měl v sobě vášeň a rád mluvím o tom, že vždy hledal způsob, jak se zlepšit.“

Co mají tyto dvě věci společného? Láska k hokeji.

„Ukazuje to mnohem víc než já,“ řekl Jágr. „Po každém vstřeleném gólu je nadšený. Užívá si to, i když jeho spoluhráč skóruje. Takže to není jen o něm. Je prostě šťastný, že může hrát hokej.“

Na cestě k nejlepšímu

Ovečkin skóruje tempem, které by mu v této sezóně zajistilo 49 gólů. Pokud jich vstřelí 50, vyrovná rekord v počtu sezón s 50 góly. Drží ho Gretzky a Mike Bossy, kteří ho získali devětkrát.

„Sport se hodně změnil, ale je to tak lepší, protože v rychlosti dnešního hokeje dokáže obstát,“ hodnotí Jágr Ovečkina. „Jeho velkou výhodou je, že nikdo, opravdu nikdo, není tak silný jako on.“

Měří 191 cm a váží 107 kg a nebojí se hrát tvrdě. Od sezóny 2005/06 je Rus s 3 228 hity čtvrtý v pořadí.

„Zastavit ho může jen jedna věc – zranění,“ řekl Jágr v únoru pro nhl.com. „Ale musela by to být nehoda nebo něco podobného, protože je silný a fit, nezraní se, když mu někdo dá hit.“

Ovečkinovi se daří vyhýbat se zraněním. Odehrál 1252 z 1296 možných zápasů a vynechal pouze 44.

Jak může dohnat Gretzkyho?

Pokud by Ovečkin vstřelil 49 gólů, o které usiluje v této sezóně, měl by jich celkem 779. K prvnímu místu by mu chybělo 115 bodů.

Ve zbývajících čtyřech letech smlouvy by musel v průměru nastřílet 29 gólů za sezonu. To pro něj není vůbec nereálné. Ovečkin získal devětkrát Maurice „Rocket“ Richard Trophy pro nejlepšího střelce ligy.

Pokud zůstane zdravý, dohraje zbytek smlouvy a NHL ho nezruší, měl by odehrát ještě 353 zápasů. Jakým tempem tedy musí dávat góly?

Za svou kariéru má průměr 0,61 gólu na zápas. Pokud bude pokračovat tímto tempem, Gretzkyho počet zápasů se vyrovná na 214, což je o něco více než dvě a půl sezóny.

První možnost je víceméně nereálná. Třikrát v kariéře dosáhl na 0,7 gólu na zápas. V sezonách 2007/08 (tehdy vstřelil 65 gólů), 2008/09 a 2019/20.

Kdyby zpomalil a dával gól každý druhý zápas, byl by na prvním místě už za 260 zápasů, někdy v sezoně 2024/25. Za sedmnáct sezón se mu jen třikrát podařilo dostat se pod hranici 0,5 gólu na zápas.

Jeho nejhorší sezóna byla 2016/17, kdy vstřelil 0,4 gólu na zápas. Při tomto tempu by potřeboval 325 zápasů. To jsou téměř čtyři celé sezóny, takže by to měl ještě stihnout.

Pokud se však jeho forma začne zhoršovat, což je s přibývajícím věkem reálné, jeho současná smlouva by nestačila. Pokud odehraje dalších 353 zápasů, musí nastřílet 0,37 gólu na zápas, aby překonal Gretzkyho.

Vše zatím nasvědčuje tomu, co si myslí Jágr. Pokud bude Alexander Ovečkin hrát jako v této sezoně, měl by rekord překonat a bude si moci dovolit mírně zpomalit.

Zdroj: Deník SME/Samuel Grega