21. 2. 2024

Hughes, nebo Kakko? Kdo bude lepší?

Američan Jack Hughes, nebo Fin Kaapo Kakko? To je otázka, která letos mezi hokejovými fanoušky padla snad milionkrát. Nejprve se všichni ptali, kdo z těchto dvou mladíků bude jednička letošního draftu. Vyhrál Hughes. Jenže kdo z nich je lepší? Kdo bude mít víc bodu, kdo bude vyhrávat více trofejí? Z koho vyroste větší hvězda? Srovnávání dvou mladých hvězdiček vypuklo z počátku nové sezony znovu.

Lidé rádi srovnávají, stejné to bylo s Waynem Gretzkym a Mariem Lemieuxem v osmdesátých a devadesátých letech nebo později se Sidney Crosbym a Alexandrem Ovečkinem. I tady je na obzoru nekonečná rivalita.

Už před prvním soubojem sezony to v New Yorku i New Jersy vypadalo podobně. Stovky fanoušků mířili do tamějších hal s dresy KAKKO 24 nebo v případě New Jersy HUGHES 86. V obou klubech východní divize vypukla horečka. V Rangers Kakkomanie a u Devils Jackomanie.

Ve státě New York je zaděláno na skvělou rivalitu. „O soubojích těchto dvou kluků se v New Yorku bude psát ještě dlouhá léta,“ myslí si boss Rangers John Davidson. „Tohle je přesně to, co hokej potřebuje.“ A potřebuje to i NHL. Rangers a Devils od sebe dělí jen řeka Hudson, takže vzájemná historická rivalita dostane pořádné oživení.

Fanoušci obou týmu vedle sebe často bydlí jako sousedi, jsou to kolegové z práce, studenti ze školních lavic nebo prostě přátelé. Ti všichni mají další důvod se hecovat.

Oboum hokejistům je čerstvě osmnáct a patří mezi ty úplně nejmladší plejery NHL, Hughes je dokonce tím úplně nejmladším. Nikdo od nich asi nečeká, že hned začnou sami rozhodovat zápasy, ale o jejich zářivé budoucnosti žádný z trenérů nepochybuje. Oba kluby tak nechtějí ve vývoji svých budoucích lídrů nic uspěchat.

Hokejoví odborníci se shodují, že první ročník v NHL bude mít lepší finský šikula, a to hlavně díky svým fyzickým parametrům. „Kakko je už teď stoprocentně připravený na NHL, posbírá více bodů. Jenže až bude oběma pětadvacet, bude na tom lépe Hughes,“ říká jeden z generálních manažerů. Kakko už loni nastupoval mezi dospělými ve finské lize, zatímco Hughes trhal rekordy v americkém juniorském programu.

Hughes má chlapské dovednosti, vyspělé hokejové myšlení, jenže pořád hraje v těle juniora. Se svými 77 kilogramy je desátým nejlehčím hokejistou v NHL.

Hughes i Kakko mají rozdílné povahy. Chladný, uzavřený Fin a na druhé straně věčně usměvavý a příjemný Američan. Na jedné straně sympatický klučina, na druhé straně nepřístupný chlap. Oba budou po většinu kariéry vzájemně srovnávání, přitom každý je úplně jiný a umí jiné věci. Hughes je centr, Kakko pravé křídlo. I přemýšlí jinak. První Hughesova myšlenka bývá nahrávka, Kakkova zase střela.

New York i New Jersy hrají ve stejné centrální divizi, takže se Kakko s Hughesem mohou potkávat častěji a ještě k tomu proti sobě bojovat ve vyřazovacích kolech.

Jenže oba kluby žádné extra vysoké cíle nemají, aspoň pro tuto sezonu. Účast v prvním kole play off bude úspěch. Do budoucna to však může být jinak. Opravdu to může být rivalita, která naváže na tu Crosbyho a Ovečkina.