30. 5. 2024

Hráči NHL a Olympiáda? Vedení ligy vydalo prohlášení!

Vedení NHL nechá otázku účasti na zimních olympijských hrách v roce 2022 na hráčích. Komisař ligy Gary Bettman po pátečním zasedání Rady guvernérů na Floridě prohlásil, že i když nad olympijským turnajem necelé dva měsíce před jeho zahájením visí několik otazníků, liga dodrží dohodu s hráčskou asociací o účasti profesionálních hráčů na zimních olympijských hrách. Záleží na hráčích, zda chtějí za současné situace v Pekingu hrát.

Přestože stále zbývá zodpovědět mnoho otázek, NHL nebude bránit hráčům v účasti na zimních olympijských hrách. Dohodu dodržíme, jak jsme slíbili. Ale vím, že NHLPA má obavy,“ řekl Bettman.

Představitelé NHL stále čekají na podrobnosti ohledně protokolů o krytí od organizačního výboru zimních olympijských her 2022. Ligu zajímá, jak budou organizátoři řešit situaci, pokud bude mít hokejista v Číně pozitivní test na koronavirus.

Případná dvou- nebo třítýdenní karanténa by mohla hráče odradit od účasti na olympijských hrách. Velkou váhu může mít také rozšíření nové varianty omikronu. „Hráči stále říkají, že chtějí jet na olympijské hry. Nemyslím si, že to bude ideální olympijský zážitek vzhledem k výlukám v olympijské vesnici. Každopádně jsme hráčům něco slíbili a to platí,“ citovala Bettmana agentura AFP.

NHL slíbila, že hráče pustí na zimní olympijské hry 2022 ještě před koncem pandemií poznamenané sezóny 2019/2020. Tato dohoda byla rovněž zahrnuta do stávající kolektivní smlouvy.

Liga plánuje přerušit soutěž od 3. do 22. února v době konání zimních olympijských her. Zástupce komisaře Billy Daly poznamenal, že podle dohody může liga kdykoli zrušit svou účast na zimních olympijských hrách kvůli pandemii Covid-19. Může tak však učinit pouze do 10. ledna 2022, a to bez finančního postihu.