23. 9. 2023

Historický zápis se nekoná! Fenomenální Medveděv zničil bezmocného Djokoviče

Ruský tenista Daniil Medveděv se stal vítězem mužské dvouhry na US Open a získal první grandslamový titul v kariéře. Ve finále zvítězil po životním výkonu jako nasazená dvojka nad turnajovou jedničkou Srbům Novakem Djokovičem 6: 4, 6: 4, 6: 4 a překazil mu kalendářní Grand Slam.

Lídr světového žebříčku ATP nevyužil šanci na zisk 21. grandslamového titulu, kterým by se odpoutal do Švýcara Rogera Federera se Španělem Rafaelem Nadalem.

Medveděv uspěl ve třetím grandslamovém finále. Odplatil Djokovičem prohru z letošního Australian open a upravil vzájemnou bilanci na 4: 5, Ve finále US Open byl iv roce 2019, po päťsetovej dramatu však prohrál s Nadalem. Medveděv si z New Yorku odnáší prémii 2,5 milionu USD před zdaněním a 2000 bodů do žebříčku, ve kterém sníží ztrátu na Djokoviče.

Pouze Rod Laver dokázal v Open éře vyhrát v jedné sezóně všechny akce velké čtyřky. Legendárnímu Australanovi se to podařilo v roce 1969 Laver poprvé dosáhl významný milník v roce 1962, v roce 1938 ovládl všechny grandslamové turnaje Američan Don Budge.

Životní výkon Medveděva

Djokovič vedl v úvodním gamu finálového souboje s Medveděvem 40:15. Rus však následně získal čtyři fiftíny za sebou, prolomil Srbů podání a dostal se na koně. V dalším průběhu setu excelentně servis, měl vysokou procentuální úspěšnost prvního podání a Djokovič se na returnu nedostal prakticky k ničemu. Medveděv dokázal se světovou jedničkou držet krok iv delších výměnách a dělal minimum nevynucených chyb.  

V druhém dějství za stavu 0: 1 dokázal Medveděv otočit z 0:40 a podržel si servis. Ve čtvrtém gamu díky odvážné hře odvrátil další sérii brejkbalov, co Djokovič neunesl av návalu frustrace zdemoloval raketu. Medveděv se v důležitých momentech nebál zariskovat a předvedl i při brejkbalov soupeře několik skvělých winner.

Za stavu 2: 2 sebral Djokovičem podání a druhý set se stal jeho kořistí. Ve třetím dějství si po dvou brejků vybudoval náskok 5: 1- V osmém gamu po dvou dvojchyb přišel o servis, ale za Stavy 5: 4 využil trerí mečbol a dosáhl největší úspěch v kariéře.

Djokovič vzdal hold newyorským divákům

„Omlouvám se fanouškům i Novakovi. Všichni dobře víme, že ve hře byl dnes kalendářní Grand Slam a zápis do tenisové historie. Pro mě si nejlepší hráč v tenisové historii, dosáhl si neuvěřitelné úspěchy. Musel jsem podat maximální výkon, abych tě zdolal, „ uvedl Medveděv v slavnostním projevu.

Djokovič vzdal hold newyorským divákům, kteří ho povzbuzovali, i když se mu nedařilo. „I když jsem neuspěl ve finále, jsem nejšťastnější muž na světě, protože díky vaší podpoře jsem na kurtu prožíval výjimečné pocity. Nikdy jsem v New Yoru neprožíval něco podobného,“ vyznal se dojatý Djokovič.