5. 6. 2023

Harry Maguire: TOP 10 zajímavých faktů, které jste nevěděli

Stoper Harry Maguire se vypracoval v Hullu, kde působil od léta 2015. Po dvou letech ho koupil Leicester a postavil na něm defenzívu. V létě 2019 se pak stal nejdražším obráncem fotbalové historie, když za něj Manchester United poslal do Leicesteru 87 milionů eur.

#1 Vzorný student

Harry nebyl odmala jen nadaný fotbalista, ale šlo mu to i ve škole. Jeho bývalá učitelka Sua Cain vzpomíná:  „Už v mladém věku to měl v hlavě srovnané. Udělal vše, co se od něj požadovalo bez remcání. Byl velký a populární.“

Na vysvědčení mu rok co rok svítila áčka a nebýt fotbalu, klidně se mohl vydat na akademickou dráhu.

#2 Sportovní multitalent

Jako kluk byl Harry talentovaný na všechny možné sporty. Zvlášť v rugby vynikal. Zvolil však cestu fotbalisty a jistě toho nelituje.

#3 Bráchové fotbalisti

Harryho bratři Laurence a Joe jsou také fotbalisté, i když teda neválí na té nejvyšší úrovni jako Harry.

#4 Harry není jeho první jméno

Jeho celé jméno zní: Jacob Harry Maguire. Jako hlavní si však úrostlý obránce zvolil svoje druhé jméno Harry.

#5 Na Euru 2016 jako fanoušek

Jen co s Hull City vybojoval vysněný postup do Premier League, odcestoval na evropský šampionát. Nikoliv však v roli hráče, nýbrž jako fanoušek společně s partou svých tehdejších spoluhráčů.

Jen těžko mohl tušit, že za dva roky později bude základním kamenem sestavy Albionu, která na mistrovství světa 2018 v Rusku došla do semifinále.

#6 Málem na bankovce

Harry Maguire sedící na nafukovacím jednorožci jakožto znak na anglické padesáti dolarové bankovce? Fanoušci, jejichž srdce si získal během MS 2018, sepisovali za tento bizarní nápad petici.

Zprvu to vypadalo jako vtip, jenže petici podepsalo přes 50 tisíc občanů a jen tak tak, že se návrh lidu nedostal na bod k projednání. Nakonec byl vybrán matematik Alan Turing.

#7 Rvačka a zatčení

Během dovolené v Řecku v létě 2020 si Harry zadělal na pořádné problémy. Na ostrově Mykonos byl po rvačce zadržen policií a několik nocí strávil v cele. Jak to dopadlo?

Harry Maguire dostal podmíněný trest na 21 měsíců. A obvinění? Vinný z ublížení na zdraví, pokusu o uplácení, napadení veřejného činitele a urážky! No slušný výčet…

#8 V League One králem

Jakmile prošel akademií Sheffieldu United, začal zářit v jeho prvním týmu, který hrál ve třetí anglické soutěži League One. O tom, že se mu tam dařilo svědčí hlavně to, že byl hned 3x oceněn coby nejlepším hráč soutěže.

#9 Záložník

Harry Maguire nebyl vždy stoperem. Až do svých 16 let hrál ve středu zálohy. Vše se změnilo s koučem Jonem Pambertonem, který z Harryho udělal stopera.

Přišel zamnou a řekl mi: „Znám hodně kluků, co to v záloze dovedou jako ty, ale jen málokdo to dovede takhle ve středu obrany.“

#10 Rio Ferdinand a John Terry jako vzory

Je celkem snadné pochopit, proč mladý Harry vzhlížel právě k těmto dvoum fotbalovým velikánům.

John Terry, zářil v londýnské Chelsea. Rio Ferdinand zase dlouhé roky držel obranu Manchesteru United. Na Ostrovech v časech Harryho dospívání neměli konkurenci.