3. 5. 2024

Gól covidového EURA 2021? Jak Schick sestřelil Skoty z půlky hřiště!

Gól fotbalového EURO 2021 se zrodil už v prvních zápasech ve skupinách a hlavní roli v něm hrál český útočník Patrik Schick.

Jeho trefa na 2:0 ze začátku druhé půle duelu proti Skotsku oběhla rychlostí blesku svět a vzbudila rozruch nejen mezi fanoušky.

„Tenhle gól byl Schick,“ psal na Twitteru třeba legendární anglický reprezentant Gary Lineker.

Češi vedli v úvodním zápase EURA 2021 proti domácímu Skotsku 1:0 díky parádní hlavičce Patrika Schicka 1:0, co ale následovalo v 52. minutě, to asi nečekal ani sám útočník Leverkusenu.

Míč se z hloubi české poloviny odrazil směrem ke skotské brance, Schick se za ním kolem půlící čáry rozběhl, všiml si, že skotský gólman David Marshall je daleko z branky a z více než 40 metrů vyslal neuvěřitelně přesnou ránu, která zapadla pod břevno. Brankář Derby jen marně mával pozadu rukama a proletěl do sítě…

„Dát gól z tak obrovské dálky není vůbec jednoduché. Už před příjmem míče si Patrik musel zkontrolovat prostor a vědět, kde je brankář. On hned věděl, co udělá a věřil si, že to vyjde,“ okomentoval trefu ve Studiu iSport.cz expert Jaroslav Hřebík.

Uznávaný účet OptaJoe, který se zabývá nejrůznějšími fotbalovými statistikami, naměřil, že český útočník se trefil přesně z 45,4 metrů, což je prý největší vzdálenost, z níž padl gól na evropském šampionátů minimálně od roku 1980.

UEFA nakonec potvrdila, že jde o absolutní rekord, nejdelší předchozí pokus měl na kontě Němec Torsten Frings z roku 2004 – 35,3 metru.

„Viděl jsem už během zápasu, že jejich brankář stojí poměrně daleko od brány. V momentě, kdy skotský obránce vystřelil a míč se odrazil směrem na polovinu hřiště, snažil jsem se míč získat co nejdříve, aby neměl brankář šanci se včas vrátit. A pak jsem míč napálil,“ okomentoval svou trefu český kanonýr.