23. 4. 2024

Gareth Bale aneb jeho „staronový“ nadhled k fotbalu

Odvykací kůra Mourinho a Spurs zabrala. Dobře, ještě ji zbývá dostat se přes pár přechodných fází. Nicméně životní moto ostříleného útočníka se změnilo. Už to nebude jako za starých časů. Odteď to je Tottenham – Madrid – Wales.

Byť Optikou posledních zápasů vypadá londýnský výlet jako úspěšný, pomalu blížící se ke svému cíli. Bohužel, zda bude efekt fungovat i v Madridu bylo otázkou už na začátku září, kdy se zkušené křídlo dostalo od svého majitele do světoznámé Premier League. Nezbývá tedy věřit, že ten boj s hlavou i častými zraněními se přežije. Bale si totiž druhou šanci zaslouží, ať si každý říká co chce. Plus půl rok v Anglii už začíná nabývat na kráse.

Jeho projev na hřišti je totiž poslední zápasy zcela jiný než jak tomu bylo k podzimu minulého roku. I samotný Mourinho to po poslední výhře nad Crystal Palace potvrdil. „Našel jsem u Balea psychologické jizvy. Když má člověk jako on několik sezón se spoustou zranění, myslím, že to není o svalových jizvách, ale o psychologických – to přináší obavy a nestabilitu.“ odvětil portugalský kouč po zápase, kde se „Spurs“ podařilo vyhrát vysokým poměrem 4:1.

„Existuje okamžik, kdy se vám pracuje velmi dobře a všichni kolem vás vám dávají vše, co můžou dát. Je tu ale okamžik, kdy se musí prolomit ta psychická bariéra. A on to zvládl. Byl to on. My ne.“ řekl přezdívaný Jose o skvělé fazoně, kterou Bale teď má. Celou dobu to byl souboj s hlavou i tvrdohlavým myšlením, které často velšský fotbalista zažíval. Avšak na jeho genialitě to nikdy neubíralo. Ať už se svým chováním na lavičce Madridu přetvářel a dělal všelijaké opičky. Pořád měl v nohách jeho rychlost spojenou s výtečnou technikou.

Co se ten celý půl rok na tréninkové hřišti Tottenhamu odehrávalo zatím nikdo neví. Možná to postupem času vyplyne na veřejnost stejně jako mnoho jiných fotbalových příběhů. Víme však zatím to, že Mourinho se s Garethem nepapral. Mluvil o něm stejně nahlas jako o Deleho leností na před i pozápasových rozhovorech. Jednoduše šlo lhaní stranou. Byla to upřímnost, která změnila situaci.

Pro představu jak se děj změnil pojďme se nachvíli ponořit do statistik. V posledních šesti zápasech odehrál Bale přes 335 minut. Sečteno a podtrženo si z nahraného času nastřílel přes 6 branek! K tomu ještě přidal 1 asistenci jako takovou malou poloviční třešničku na dortu. A poloviční jenom kvůli tomu, protože se zde stále otáčí jedna otázka. Zda ten psychický stav, který se změnil bude mít dlouhého trvání nebo ho pokazí něco jiného? Třeba zranění nebo odchod zpět do Realu Madrid. Nechtěného domova kde si svoji reputaci bude muset vrátit.

Z pohledu Garetha je to na první pohled jasný. „Cítím se dobře. Spousta her začíná být skvělá a rychlá, takže jde o zotavení. Nepřišel bych, kdybych si nemyslel, že mohu přispět.“ řekl v rozhovoru pro BBC.

„Trvalo to čas, ale taková je realita fotbalu a mého těla. Teď se cítím dobře, doufejme, že tuto formu udržíte.“ nechme se tedy překvapit a společně doufat, ať přezdívaný „Golfista“ najde ke konci své kariéry klid i respekt, kterého si dozajista zaslouží dostatek.