25. 9. 2023

Fotbalový boom v Kanadě? Na MS do Kataru je táhnou tito dva mladíci!

Zdroj: Depositphotos

Kanada je zemí zimních sportů, zejména ledního hokeje, který je kolébkou této země. V posledních letech se dostal k velké oblibě také fotbal. Proč tomu tak je? Kteří dva mladíci mohou svou zemi přiblížit k druhé účasti na Mistrovství světa ve své historii?

Kanadský fotbal zažívá jedno z nejlepších období ve své historii. Ve své kvalifikační skupině o Mistrovství světa, tvořené ze zemí severní a střední Ameriky, drží první místo a nechávají za sebou soupeře, u kterých by se mělo jednat o favority a pravidelné účastníky světových šampionátů, USA či Mexiko.

Na velkém vzestupu mají podíl zejména dva teenageři, kteří mají podobný životní příběh a oba můžeme znát z evropských trávníků. 

Jedná se o Alphonsa Daviese a Jonathana Davida. Ani jeden sice nemá kanadské kořeny, ale pro oba bylo jasnou volbou reprezentovat javorové listy. Oba pojí velice podobný životní příběh.

Jednadvacetiletý Davies se narodil v uprchlickém táboře v Ghaně, kde se jeho rodiče ocitli po útěku z domovské Libérie. Do Kanady jeho rodina emigrovala,když bylo Daviesovi pět let, kdy začal hrát fotbal.

Postupnými kroky se Davies dočkal v pouhých sedmnácti letech přestupu z kanadského Vancouveru do Bayernu Mnichov, který za něj zaplatil čtvrt miliardy korun a tehdy tento přestup udělal z Daviese nejdražšího hráče v historii MLS.

A velmi brzo v roce 2019 už s bavorským celkem vyhrál všechny trofeje, co se daly – od Německé ligy, Německého poháru až po Ligu mistrů, a mnoho dalších trofejí.

Stejně starého Jonathana Davida pojí velmi podobný příběh. Byť se narodil v New Yorku, už v jeho třech měsících se musel s rodiči vrátit do jejich rodné země na Haiti.

Z Haiti emigrovali do Kanady v době, kdy bylo Davidovi šest let. Ještě v dorosteneckém věku přestoupil do belgického Gentu, kde během dvou sezón nasázel třicet sedm branek. Zejména jeho bilance ve druhé sezóně, ve které David nasázel 23 branek a na deset gólů přihrál, nemohla zůstat bez povšimnutí.

Za bezmála tři čtvrtě miliardy jej koupilo francouzské Lille a hned v první sezóně v novém působišti získal s Lille francouzský titul, na kterém se podílel třinácti brankami.

Zejména díky těmto dvěma mladíkům zažívá kanadský fotbal zlaté období. Poslední účast Kanady na světovém šampionátu se datuje do roku 1986, kdy šampionát pořádalo Mexiko.

Kanada se ve své skupině potkala se Sovětským svazem, Francií a Maďarskem a nevstřelila ani jeden gól a bez bodu skončila poslední. Kanadu čeká v nadcházejícím roce ještě šest kvalifikačních utkání. Poslední utkání kvalifikace uzavřou na konci března na venkovní půdě středoamerické Panamy.

A protože místenku do Kataru si z této skupiny mohou vybojovat hned tři celky, mají Kanaďané vše ve svých rukou.