30. 11. 2023

Fotbalové hvězdy! Kde pracovali, než je fotbal začal živit?

Než se z nich staly velké osobnosti světového fotbalu, živili se různě. Příběhy fotbalových hvězd, které fotbal na začátku kariéry neživil.

José Mourinho  – učitel tělocviku

Je vysokoškolsky vzdělaný, má titul profesora tělesné výchovy se specializací sportovní metodologie. Má rovněž speciální trenérský kurs UEFA, který absolvoval ve Skotsku. Po jeho skončení se vrátil do Portugalska. Kuriozitou je, že nastoupil na místo učitele – trenéra tělesné výchovy v jednom gymnáziu.

Dlouho však na školním hřišti nevydržel a brzy se stal asistentem trenéra v Estrela Amadora. Tady započala jeho hvězdná trenérská kariéra. Kdo by to byl na počátku 90. let řekl, že trenér tělocviku na jednom gymnáziu bude o o několik let později slavit mistrovské tituly, držet ušatou trofej pro vítěze Ligy mistrů a trénovat nejlepší týmy světa.

Jamie Vardy – tovární dělník

Když mu bylo patnáct řekli mu, že je na fotbal moc malý a profi hráč z něj nikdy nebude. Nedostal smlouvu a na vrchol se musel prosekat z fotbalového pralesa. Dnes zná jeho příběh celý svět. Když jeho Leicester v roce 2016 slavil senzační titul, Vardy byl jeho klíčovým hráčem, nejlepším střelcem celé Premier League a hrdým reprezentantem anglické fotbalové reprezentace. O pár let dříve ale bylo všechno jinak…

Vardy hrál osmou nejvyšší anglickou soutěž a fotbalem si nevydělal skoro nic, takže makal v továrně, kde vyráběl lékařské dlahy z uhlíkových vláken. „Věděl jsem, že dělám něco, čím pomáhám lidem, takže to byla dobrá práce. Ale taky pekelně těžká,“ vzpomíná Vardy. Brzy měl z práce v továrně zničená záda, a tak se jednoho dne rozhodl, že skončí a všechno vsadí na fotbal. Volba to bylo dobrá.

Miroslav Klose – tesař

Není to tak dávno, co v roce 2016 ukončil svou bohatou fotbalovou kariéru německý útočník Miroslav Klose. Narodil se v Polsku a když s rodiči v osmi letech emigroval do západního Německa, místo v předních fotbalových akademiích kopal do míče v uprchlickém táboře.

Velký fotbal ochutnal až ve dvaceti v Kaiserslauternu, předtím se však nechal vyučit na tesaře, jelikož ve fotbale neměl nic jistého. Velkou budoucnost mu nikdo nepředpovídal. U svého vyučeného povolání však nezůstal a dnes mu patří pevné místo ve fotbalové mytologii. V dějinách mistrovství světa nikdo nenastřílel víc gólů (16) než právě Miroslav Klose.