14. 7. 2024

Fotbalové derby o Berlín: Zápaďácká Hertha z Olympijského stánku vs punkový Union z východu

Berlín je mezi evropskými hlavními městy raritou. Na rozdíl od Londýna, Madridu, Říma, Paříže, Amsterdamu, Vídně, o Praze ani nemluvě, tady nesídlí tým, který by domácímu fotbalu kraloval, nebo aspoň hrál hodně důležitou roli. Hertha získala německý titul naposledy v roce 1931, Union nikdy.

Jsou to kluby, které se teprve na podzim 2019 potkaly v bundeslize poprvé. A dva kluby, které si nemohou být vzdálenější. Hertha byla před pádem Berlínské zdi součástí západních sektorů, Union fungoval na východě.

Klubovou hymnou Herthy je nasládlá coververze písně „Sailing“ Roda Stewarta, klubovou hymnu Unionu nazpívala punkerka Nina Hagen.

Hertha hraje na honosném Olympijském stadionu s kapacitou 75 tisíc míst, Union ve skromném stánku Alte Försterei (22 tisíc) v okrajové čtvrti Köpenick.

Hertha je se stadionem nespokojená a chtěla by postavit menší bez atletické dráhy, Union je rovněž nespokojený a chtěl by ho přebudovat na větší.

Hertha má vyprodáno čtyřikrát za sezonu (na Bayern, Dortmund, Schalke a teď i Union), Union prakticky pořád.

Hertha výhledově touží po Lize mistrů, posiluje kádr a najímá top trenéra Jürgena Klinsmanna, Union se chce udržet v Bundeslize – a pokud se to nepodaří, svět se nezboří.

když se v den, kdy se nehrají zápasy, procházíte po Berlíně, jedna věc vás možná překvapí. Pouze výjimečně narazíte na fanoušky v klubovém tričku nebo šálách. Berlín fotbalem nežije, není to fotbalové město. Zatím.

Městská rivalita Herthy a Unionu by nefotbalový Berlín mohla časem probudit. Tohle derby má potenciál probudit spícího obra.