22. 11. 2024

Fotbalová Liga mistrů? Fakta a zajímavosti, které jste možná nevěděli!

Zdroj: Depositphotos

Nejslavnější klubová soutěž světa se hraje v Evropě a jmenuje se Liga mistrů. Jaká je její historie?

Novodobé dějiny Ligy mistrů se datují od sezony 1992/93.

Předchůdcem Ligy mistrů je Pohár mistrů evropských zemí, který se hrál od roku 1955 každý rok až do roku 1992, kdy z něho vznikla Liga mistrů.

Poháru mistrů evropských zemí se účastnily pouze kluby, které vyhrály předchozí ročník, nebo vyhráli ligu ve své zemi.

Hrací formát

Už tehdy však reformátoři věděli, že fotbal je velký byznys a zapojení vícero klubů přinese pokladně evropského fotbalu UEFA více peněz.

Zatímco PMEZ se hrál pouze vyřazovacím play off systémem, dnešní podoba Ligy mistrů má kvalifikační, skupinovou, vyřazovací fázi a finále.

Zkrátka více týmů, více zápasů a více peněz. Nejprve byly 4 skupiny po 4 týmech, následně 6 a pak od sezony 2000 hraje skupinovou fázi Ligy mistrů 32 klubů.

Od sezony 2024/25 pak Liga mistrů po 24 letech mění hrací formát. Hrát už se nebude ve skupinách, ale v ligovém formátu.

Místo 32 týmů rozdělených do 8 skupin bude jedna velká tabulka čítající 36 klubů.

Liga mistrů se postupem času standardizovala a některé věci tak zná každý fanoušek dopředu: například že hrací den je úterý nebo středa, finále pak v sobotu.

Hymna

Hymna fotbalové Ligy mistrů UEFA je píseň, kterou složil v roce 1992 při vzniku této nové soutěže Tony Britten.

Hymnu nazpíval chór, který zpívá text ve 3 jazycích: němčina, angličtina a francouzština, což jsou 3 oficiální jazyky používané organizací UEFA a zároveň mají tyto jazyky zdůrazňovat jednotu, bratrství a přátelství.

Hymna je hrána před každým oficiálním zápasem, který je pořádán organizací UEFA. Hymna nesmí
být využívána ke komerčním účelům.

Miliony

Největším lákadlem pro fotbalové kluby jsou samozřejmě peníze. UEFA stanovila přesné částky, které náleží mužstvům podle jejich úspěšnosti v soutěži.

Nastavila je tak, aby menší kluby mohly žít, ale aby se zároveň zvýraznil rozdíl mezi týmy, které vypadnou už v předkole, účastníky Ligy mistrů a vítězem.

Nehledě na inflaci ve světě, každý rok se příjmy klubů z Ligy mistrů zvyšují. Důvodem jsou bohaté sponzorské smlouvy či čím dál dražší vysílací práva.

Skandály

Největší skandál v novodobé historii Ligy mistrů, se odehrál hned v prvním ročníku roce 1993.

Prvními šampiony nově vzniklého turnaje se stali hráči Olympique Marseille, kteří ve finále vyhráli 1:0 nad AC Milán. Jejich vítězství ale značně zamlžil korupční skandál tehdejšího prezidenta klubu Bernarda Tapie.

Tapie v závěru sezony ve francouzské lize uplatil tým Valenciennes, aby prohrál zápas s Marseille. Olympique si tím s předstihem zajistil domácí titul a mohl se déle soustředit na finále Ligy mistrů. Francouzská fotbalová federace sice Marseille později ligový titul sebrala, evropský triumf ale Olympique zůstal.