23. 7. 2024

Agüero a City. Kam budou vést jeho další kroky?

Začátek byl krásný a konec možná ještě krásnější. Co kdyby totiž legendární pouť v Manchesteru zakončil pohádkou na konci? Získat treble v Anglii je Úspěch s velkým Ú a družina pod vedením Guardioly je svému cíli velmi blízko. Už v letošní sezóně zvedli nad hlavu pohár v legendárním Carabao Cupu, když si ve finále poradili s trápícím se Tottenhamem Hotspur. Jenomže k vytoužené rozlučce s letošním ročníkem, který vzal mnohým hráčům síly, zbývají ještě dvě trofeje, jenž stojí za zmínku a nemělo by se na ně zapomenout především kvůli odcházejícímu Agüerovi.

Výhra Premier League a Ligy Mistrů. No dobře. Možná to ještě není 100% jasné, pokud se bavíme o evropské soutěži, kde se bude hrát finále 25. května v souboji Manchesteru City a Chelsea. V případě možnosti B, tedy stát se šampionem v domácí a také nejlepší lize světa. Tam už to je jenom čistě o dohrání pár zápasů a drobnostem, kterému hráči modrého celku musí vyjít vstříc.

Vyhrát titul v Premier League už Sergio zná

Vše je možné. Není třeba nic vzdávat, protože každý v týmu si přeje pro legendu z města, kde vznikla legendární kapela Oasis to nejlepší. Především pro samotný klub, jenž se do finále, které se bude konat v Istanbulu, dostal poprvé. A ať už je tenhle rok i příběh zároveň tou „Wonderwall“ jak to zpíval ve své písničce Liam Callagher. Pořád je to dosažitelný cíl, který právě v současné době nezabere ani necelý měsíc.

Nicméně i přesto si argentinský útočník užil za deset let v modrém klubu své. Už teď je bez řečí ikonou City. I nejlepším útočníkem, kterého kdy anglická liga mohla nabídnout. Přeci jenom přes 182 vstřelených branek za celé angažmá v pouhých 274 zápasech v lize. Jednoduše už teď pokládáme klobouk dolů. Protože jak se říká: „Máte náš respekt, pane.“

Stěhování do Španělska?

Ať už vše dopadne happy endem nebo ne, Agüero opustí klub i tak. Stále více tedy nabývá na spekulacích, kam má zkušený útočník namířeno. Mezi jeho zájemci má být i David Beckham, který si dokáže představit stálou hvězdu fotbalového světa na soupisce svého týmu Inter Miami. MLS a Sergio? Na jeho věk možná brzké rozhodnutí i přesto je to stále téma, které stojí za řeč.

Určitě to může být v současné situaci lepší kdekoliv než v Premier League, kde je fyzická a náročnější hra denním chlebem. Viď Sergio má 32 let, ale zranění se lepí k jeho kariéře čím dál tím častěji. I on si toho je bez pochyb vědom a možná proto také došel k rozhodnutí, jít za lépe snesitelnějším stylem hry, než jaký zažívá v Anglii. Oproti takovému Španělsku je ostrovní fotbal přesný opak. Technika s vytříbeným citem pro hru. La Liga, Atlético Madrid nebo do Barcelony za svým přítelem Lionelem Messim z reprezentace?

Ano, jsou to nejpravděpodobnější možnosti společně s destinací, která může v brzké době přijít jako oznámení nového týmu, kde bude ostřílený zabiják ve vápně řádit a dopomáhat k lepším výsledkům. Viď, když přicházel za velkou sumu peněz před 10 lety do Manchesteru, bylo to shodou okolností z Atlética Madrid! Přeci jenom, historie se často opakuje, tak proč ne i letos?

Mladý Sergio Agüero v barvách Atletica Madrid

Radši mít jistotu než nemít nic

Pak přichází v potaz další kluby, o kterých ale přijde řeč vždy, když se u známého fotbalisty zmíní zájem o odchod z týmu nebo vyžádaný přestup jinam. Takže se nedivme, když budeme číst například o Juventusu Turín z italské Serie nebo Paris Saint German. PSG je přesně ten tým, jenž chce koupit všechny hráče, ale nakonec pořídí tak maximálně novou a dražší smlouvu pro jednoho ze svých fotbalistů, jakým je třeba Neymar. Zda je jedna z těchto dvou možností reálnou, je věc názoru.

Přeci jenom proč by zrovna Juventus, který si v útoku nemusí stěžovat díky CR7 či jiným hvězdám, musel pořizovat dalšího útočníka do týmu? Zvlášť když je vedení spíše pro mladší obměnu kádru, kterou Stará dáma může nabídnout a stále si za tím také stojí? Stejné téma je navíc i ve Francii. Kde spíše, než hráče z Manchesteru, budou chtít klubovou legendu FC Barcelony a zároveň hráče z Argentiny, Lionela Messiho.

Možná je Paříž místem zaslíbeným, velkou vidinou titulu v lize nebo rovnou vysokým platem. Agüero ale bude radši chtít do týmu, kde najde pochopení společně se skvělým kolektivem. Určitě nebude chtít řešit dohady a hádání se s trenérem, kvůli tomu proč nedostal místo v základní sestavě, protože místo jeho bude zářit v útoku Neymar – Mbappe – Icardi.

Asi nebude překvapením, když se letos v létě dozvíme o přestupu Sergia Agüera, střelce z Argentiny a už teď legendu Premier League do jednoho z klubů španělské ligy. Atlético Madrid nebo Barcelona jsou adepti číslo jedna a nejlepší štací pro jeho kariéru.

Odchází legenda

Fanoušci už možná ve svém klubu nezažijí tak legendárního hráče i moment, který přezdívaný „Kun“ dokázal proměnit v čase 93:20 proti Queens Park Rangers, když po nahrávce Balloteliho dokázal svoji trefou otřást celým fotbalovým světem a domácím stadionem Manchesteru City najednou. Přeci jenom to byl on, kdo zařídil titul po 44 letech.

Čas 93:20 a moment, který navždy změnil Manchester City

Příznivci týmu ale ví, že bude stát po jejich boku i po odchodu do jiného týmu. Neboť majitel klubu Khaldoon Al Mubarak zařídil, aby před Etihad Stadium vybudovali sochu na jeho památku.

Když v roce 2011 přišel do Anglie za novým angažmá, tak už v té době říkal: „V Manchesteru se mi líbí. Myslel jsem, že bude mnohem chladnější, nakonec to není tak špatné. Navíc moje žena a syn jsou tady spokojení.“ Je to úsměvné. Tehdy sám nevěděl, kolik toho dokáže za jednu dekádu a možná jak hezkou tečkou na konci to zakončí.