28. 5. 2024

Flyers dali Ristolainenovi pohádkovou smlouvu! Proč si analytici ťukají na čelo?

Zdroj: Depositphotos

Vedení Philadelphie Flyers připravilo pro fanoušky, odborníky, analytiky, novináře a celou hokejovou veřejnost velkou novinku. Některé to šokovalo.

Šlo o Rasmuse Ristolainena. I když mnoho lidí tvrdilo, že by se ho měli co nejdříve zbavit, rozhodli se jít předem určenou cestou.

Už když finského obránce loni získali, věděli, že ho chtějí na delší dobu.

A nyní svá slova podpořili činy. Ve čtvrtek Ristolainen kývl na nabídku pětileté smlouvy s průměrným ročním příjmem 5 100 000 dolarů.

Nejvíce si zadák Flyers vydělá ve třetím roce smlouvy, a to 6,5 milionu dolarů. Nejméně dostane v prvním a pátém roce, a to čtyři miliony. V sezonách 2023/24 a 2025/26 si vydělá 5,5 milionu dolarů.

O tom, že se nová smlouva setkala s pochopením, však nelze polemizovat.

Pohádkové peníze

Je to výhodná nabídka, ale hlavně pro Ristolainena.

„Je dobré, aby to bylo co nejdříve,“ řekl o podpisu smlouvy. Jednání se mohla snadno protáhnout, po sezoně mohl být nechráněným volným hráčem: „Byl jsem si jistý, že chci zůstat, oni chtěli, abych zůstal taky.“

Finský zadák neměl nad čím váhat. Hráči v NHL obvykle poskytují klubu, za který hrají, slevu. V jeho případě to však nemusí být pravda. Flyers ho nepodcenili, naopak, dostal pohádkové peníze.

A to i s přihlédnutím k tomu, že se mu sníží plat, protože od sezony 2016-17 do té současné si vydělal v průměru až 5 400 000 dolarů.

„Miluji toto město a fanouškovskou základnu. Je to velmi, velmi vášnivé. A mám rád své spoluhráče,“ řekl Ristolainen a dodal, že věří, že Philadelphia začne brzy hrát lépe.

Generální manažer Chuck Fletcher za něj podruhé draze zaplatil. V červenci 2021 ho získal za Roberta Hägga, volbu v prvním kole draftu 2021 (použitou na výběr Isaka Rosena, pozn. red.) a volbu ve třetím kole draftu 2023.

„Uvědomuji si, že jsem za něj musel hodně zaplatit,“ říká Fletcher.

„Vždycky je těžké získat fyzicky zdatného obránce, zejména takového, který hraje na pravé straně. Ristolainen může být stabilní součástí obranné řady a přinést prvek, který nemá každý,“ dodal generální manažer.

Jaké „prvky“ zatím finský obránce Flyers přinesl?

Poslední

Ristolainen se zmínil také o nedobrých výsledcích pensylvánského klubu. V současné době je na posledním místě Metropolitní divize. Za New Jersey zaostává o jeden bod.

V poměru vstřelených a inkasovaných gólů jsou na tom v celé Východní konferenci hůře pouze Montreal Canadiens. Philadelphia vstřelila o 55 gólů více, než dala.

V počtu vstřelených gólů za 60 minut je druhý nejhorší v NHL. Ve statistice vstřelených branek je na devátém místě od konce s průměrem 3,42 gólu na zápas.

A Ristolainen? Těžko pomůže obraně. Tam je už léta podprůměrný, i když si můžete přečíst i opačné názory. Jeden z nich uvedl trenér Mike Yeo.

„Noc co noc bude hrát tvrdě před vlastní brankou,“ prohlásil Yeo po podpisu smlouvy. „Je to hráč, u kterého si soupeř dvakrát rozmyslí, zda zaparkuje před naším brankářem,“ dodal.

Problémem je, že se zhoršila i jeho útočná produkce. V padesáti zápasech této sezóny zaznamenal pouze 14 bodů (2+12). Pokud bude v tomto trendu pokračovat, sotva se dostane přes dvacítku, což je na jeho poměry málo.

Počet bodů Rasmusa Ristolainena v jednotlivých sezónach jeho kariéry:

SezónaKlubZápasyGólyAsistencieBody
2013/14Buffalo34224
2014/15Buffalo7881220
2015/16Buffalo8293241
2016/17Buffalo7963945
2017/18Buffalo7363541
2018/19Buffalo7853843
2019/20Buffalo6962733
2020/21Buffalo4941418
2021/22Philadelphia5021214

Člověk by řekl, že si pokles formy načasoval velmi špatně. Vždyť i v Buffalu dokázal pravidelně přispívat 40 bodů. Přesto se ho Flyers rozhodli odměnit dlouhodobou smlouvou.

Neodradila je ani skutečnost, že jsou v divizi poslední, a nelze tvrdit, že právě Ristolainen je hráčem, který má na jejich hru pozitivní vliv.

Soutěživý

Mike Yeo chválí Ristolainenovu soutěživost. Říká, že se mu líbí, jak se jeho zadní čtveřice zápas od zápasu dře.

Je pravda, že 27letému zadákovi nechybí odhodlání. A nechybí mu ani kombinace fyzických vlastností a šikovného bruslení, která z něj teoreticky dělá atraktivního hokejistu.

Nicméně „metla útočníků“? Ristolainenova defenzivní hra je podle analytiků mýtus. Neexistuje. Důkazy předkládá analytik JFresh.

Fin je podle něj „skvělý obránce, který umí střílet“. Přiložil grafy, které zobrazují různé oblasti, přičemž většina pozitivních výsledků se v těchto grafech nachází pouze ve střelbě.

Zbývající činnosti, jako jsou přihrávky, vstupy do zóny a výstupy z vlastní zóny, jsou v červené zóně. Patří k nejhorším v soutěži.

Zdánlivé výhody

Proč se Flyers neřídili varováním analytiků a místo toho věřili, že je Ristolainen dovede k lepším výkonům?

Finnova kariéra zatím mnoho vítězství nezaznamenala. V NHL působí od roku 2013 a ani jednou se nedostal do play-off. Nemá Stanley Cup, aby mohl mluvit o „vítězné mentalitě“.

Ristolainen má zkrátka něco, co přitahuje generální manažery a trenéry, zejména ty ze staré školy. Něco takového už naznačili Fletcher a Yeo.

Měří 192 centimetrů a váží rovných sto kilo. Obětuje se pro tým. V sezoně už zablokoval 92 střel. Rád střílí. Hraje vpravo. A dobře bruslí.

Flyers na podpis smlouvy reagovali sebekriticky.

„Ristolainen je rozporuplný hráč. Podle veřejně dostupných analýz – včetně očekávaných gólů proti, vysoce nebezpečných šancí na ledě a Corsi/Fenwick – byl každý rok své kariéry podprůměrný.

V profesionální skautské komunitě NHL, mezi trenéry a spoluhráči je však Ristolainen považován za přínos pro svůj tým,“ uvádí se v článku na oficiálních stránkách.

Philadelphia si je zjevně vědoma svých slabin. I přes pokles útočných čísel se rozhodli, že má pro ně velkou hodnotu.

Statistici však varují. Podle nich smlouva poškodí Philadelphii.

Zdroj: sportnet