24. 4. 2024

Florbalisti Česka si ke konci turnaje zahrají finále!

florbal česko msj

Na začátku to byl sen každého fanouška. Pomalými kroky se postupně prokousávat a následně dojít až do vysněného finále. Pro takový výkon nestačí říct kouzelné slůvko. Musíte to dokázat. Obhájit si vaši hru takovým způsobem, kterým předčíte i zbytek ostatních týmů. Častokrát i florbalovou mocnost, jenž bdí nad takovým úspěchem na každém šampionátu.

Teď jsme ale tady. V situaci, kdy juniorští reprezentanti Česka nastoupí ve finále proti Finsku. Týmu, proti kterému se ve skupině prohrálo kvůli smolným čtyřem minutám. Stejné repete očekávejme v boji o bronzové medaile. Duel Švédska proti Švýcarsku bude pomstou obou týmů s vytyčeným cílem na konci. Severská riviéra si chce ulehčit trpkou prohru po samostatných nájezdech s národním týmem. Chlapci v červeném zase vybojovat pomstu za potupnou porážku (7:1) se Švédskem ve skupinové fázi. Čeká se vyrovnané utkání? Těžko říct. Uvidíme jak se Švédsko smíří s včerejším neúspěchem.

Oči všech fanoušků jsou namířeny na dnešní finálové utkání od 16:00 hodin. Finsko proti Česku má být dle slov trenéra reprezentace výhodou pro mladé juniory. Ať už mají kluci o tři hodiny víc času na regeneraci po velice fyzicky náročném semifinále. Nebo sebevědomí a chuti vyhrát za každou cenu.

Střelec rozhodujícího nájezdu Matěj Havlas nešetřil sebevědomím před dnešním utkáním: „Nemám žádného vysněného soupeře do finále. Nám je to jedno. My si jdeme pro zlato.“

„Ke konci jsme v obraně tahali nohy. Nakonec jsme to ale přesto urvali. Jdeme si pro zlatou tečku.“ řekl se stejným názorem i obránce Ondřej Kawulok.

Tým má obrovskou důvěru v každém hráči. Zdravé sebevědomí je potřeba, stejně jako kvalitní výkon. Ať už je to v útoku, kde se vyhřívá v první lajně Matěj Pěnička, Filip Forman a Matyáš Čermák. Či v brance s Tomášem Jurcou, který chytal svůj životní zápas. Přeci jenom v 17letech asi nebudete po několikáté vystaven semifinále Mistrovství světa juniorů.

„Určitě jsem si věřil. Byli jsme domluveni, že půjdu na nájezdy. Musel jsem si věřit. Jinak bych nemohl pomoct týmu.“ prozradil mladý Jurca. „Včera jsem se kouknul na nájezdy proti Švýcarsku. Jinak jsem je nestudoval. Většinou stříleli.“ dodal.

Když došlo na otázku co si myslel po srovnání skóre na 4:4. Uvedl s jasnou odpovědí: „Myslel jsem si, že zvítězíme. Věřili jsme si. Všichni makali na 100%. Museli jsme vyhrát.“

Samotný trenér Česka dokonce uvedl, že kluky držel na uzdě. Po 1. třetině se šlo do šaten za stavu 4:1 pro národní tým. Snaha změnit stav utkání nebo zvýšit vedení od našich juniorů byla. Bohužel Švédové se nenechali rozhodit rozehrávkou protějšího týmu. Klasická rotace, kterou provádělo družstvo Jaroslava Berky nepomáhala rozvázat silnou pětku ze Skandinávie.

Kouč českých juniorů o tom řekl své: „Kluky jsme se snažili usměrnit celou dobu. Na začátku 2. třetiny jsme měli pasáž, kdy nás tlačili. Pak jsme se ale zase dostali do hry. Ve 3. třetině to mělo stejný průběh.“ sdělil. „My jsme potřebovali dát pátý gól. Jsem přesvědčen, že kdybychom ho dali. Tak by jsme to utkání ukončili.“ uvedl na pravou míru člověk, jenž si zlatý úspěch z roku 2019 zažil ještě jako asistent trenéra.

„Měli jsme menší chyby v nekoncentraci. Bylo tam až moc vyloučení. Ten první gól padl z blbého odrazu od rohu. Byli to trošku smolný momenty, ale jak jsem říkal. Jsem rád, že potom těch gólů víc nepřidali. A dokázali jsme to urvat ve svůj prospěch.“ řekl Ondřej Kawulok na výkon svého týmu.

Mimo jiné se dostalo na ostatní týmy. V podobě bojů o zbylé umístění si například 11. místo odnáší Slovinsko, po šíleném klání s Rakouskem. Slovinci prohrávali 0:6 při nástupu do 3. třetiny. Pak ale začala estráda, která vyvolávala dojetí v mnoha přihlížejících. Jejich vstup do zbylých dvaceti minut byl geniální. S takovým minimem času se dokázalo srovnat na 6:6! Zápas tedy musel jít do prodloužení a už tak šílený duel dopadl pro oblíbence turnaje happyendem. Nervy drásající prodloužení nerozhodlo. Šlo se tedy na nájezdy, kde bylo úspěšnější Slovinsko! Na pohled utkání, které oko diváka nepřestalo překvapovat.

V bojích o 7. až 10. místo jsou zase týmy Dánska, Estonska, Slovenska a Polska. Nakonec z dvou zápasů postupuje do finále o sedmou příčku poslední dva zmiňovaný. Slováci zvládli nešikovné Estonce udolat 13:0. Poláci zase předčit málo zkušené Dánsko, které porazilo 10:3.

Páté místo si nakonec odneslo v duelu Německa a Lotyšska bývalý soupeř českého týmu. S našim sousedním státem si poradil s ledovým klidem 8:1. Jorens Malkavs řekl pro Fórum Sport názor na výkon Lotyšska v turnaji: „Páté místo nebereme jako úspěch. Do play-off se dostalo Švédsko, Švýcarsko, Česko a Finsko. Chceme být taky mezi TOP 4. Myslím si, že vždycky dostaneme 5. místo. Ale přitom se vždy snažíme být lepšími a postupovat výš.“ uvedl po posledním představení jeho reprezentace.