27. 4. 2024

MS v hokeji? Takové byly finálové boje o zlato!

#2011 Finové v severském derby rozstříleli Švédy a mají po 16 letech zlato

Severské derby ve finále v Bratislavě se po čtyřiceti minutách vyrovnaného boje změnilo v jednoznačnou bitvu, když Finové pěti brankami totálně zničili svého rivala ze Švédska a po výhře 6:1 mohli oslavit titul mistrů světa.

Teprve druhý v historii. Finové první titul získali rovněž po výhře nad Švédy ve finále MS v roce 1995.

Vyrovnaný duel zlomil na začátku třetí třetiny Petteri Nokelainen, když zakončil protiútok tří na jednoho přes ležícího Fastha do brány.

Když pak za dalších 30 sekund přidal třetí gól Niko Kapanen, finská mašina se rozjela naplno.

Branky a nahrávky: 28. Pääjärvi-Svensson – 40. Immonen (Pesonen, M. Koivu), 43. Nokelainen (Pihlström), 44. N. Kapanen (Aaltonen, Komarov), 57. Pesonen (Granlund), 58. Pyörälä (M. Koivu, Salmela), 60. Pihlström (Lajunen). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 9 166. Místo: Zimní stadion Ondreje Nepely, Bratislava (Slovensko).

Švédsko: Fasth – Petrasek, Gunnarsson, Rundblad, S. Kronwall, Erixon, Fernholm, Ekman Larsson – Pääjärvi-Svensson, Berglund, Thörnberg – Nilsson, Eriksson, Persson – Silfverberg, Krüger, Tedenby – Sjögren, Wallin, Backlund – Ericsson. Trenér: Pär Marts.

Finsko: Vehanen – Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Puistola, Väänänen, Kukkonen, Jaakola – T. Ruutu, M. Koivu, Pyörälä – Aaltonen, N. Kapanen, Komarov – Granlund, Immonen, Pesonen – Nokelainen, Lajunen, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.