24. 4. 2024

Fotbalové EURO a jeho finálové zápasy? Takhle šel čas!

Zdroj: Kicker

Mistrovství Evropy ve fotbale neboli EURO je jedním z nejdůležitějších turnajů na starém kontinentu. Koná se vždy jednou za čtyři roky.

Pojďme si připomenout slavné finálové zápasy.

#2021 Anglie vs Itálie

Fotbalisté Itálie porazili ve finále Eura domácí Anglii 3:2 na penalty, když po 90 minutách i prodloužení skončil duel 1:1, a podruhé v historii získali titul mistrů Evropy.

Skóre ve Wembley otevřel už ve druhé minutě nejrychlejším finálovým gólem historie šampionátu Angličan Luke Shaw.

V 67. minutě srovnal po rohovém kopu italský obránce Leonardo Bonucci.

V prodloužení gól nepadl, a tak rozhodly penalty.

K takovému vyvrcholení finále ME došlo předtím jen v Bělehradu 1976, tehdy Československo zdolalo NSR.

Penaltový rozstřel Italové zvládli stejně jako v semifinále se Španělskem. Naopak domácí v něm počtvrté za sebou na Euru neuspěli.

Italové získali svůj první titul v roce 1968, další dvě finále v letech 2000 a 2012 prohráli.

Angličanům dál zůstalo jako jediné velké vítězství triumf z domácího světového šampionátu v roce 1966.

Itálie – Anglie 1:1 po prodloužení, na penalty 3:2

Branky: 67. Bonucci – 2. Shaw. Penaltu proměnili: Berardi, Bonucci, Bernardeschi – Kane, Maguire. Penaltu neproměnili: Belotti, Jorginho – Rashford, Sancho, Saka. Rozhodčí: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.) – Dankert (video, Něm.). ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho – Maguire. Diváci: 67 173 (omezený počet). Místo: Wembley Stadium, Londýn (Anglie).

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti). Trenér: Roberto Mancini.

Anglie: Pickford – Trippier (70. Saka), Walker (120. Sancho), Stones, Maguire, Shaw – Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford) – Mount (99. Grealish), Sterling – Kane. Trenér: Gareth Southgate.