19. 4. 2024

Fiasko pro americký tenis: Toto se stalo poprvé v historii US Open

Poprvé v historii tenisového US Open se do čtvrtfinále dvouher nedostal žádný americký hráč ani hráčka. Jako poslední z domácích zástupců opustil soutěž Jenson Brooksby, držitel divoké karty prohrál v osmifinále se světovou jedničkou Srbům Novakem Djokovičem. Ve čtvrtém kole byli tři američtí tenisté av ženské dvouhře Shelby Rogers, ani jeden z nich však neuspěl.

„V první stovce je nás čtrnáct nebo patnáct, takže docela dost. Ale nemáme tam žádných bombardérů,“ uvedl dvacátýdruhý nasazený Reilly Opelka, jehož vyřadil v pondělí Jihoafričan Lloyd Harris.

„Myslím, že taková dominantní éra jako za Samprase a Agassiho už se opakovat nebude. To je rarita pro každou zemi. Je to frustrující. Když se podíváte na USA, v první stovce máte tolik kluků, ale nikdo se nedostane ani do finále grandslamu. mám však pocit, že u některých je to jen otázkou času, „ prohlásil Opelka.

Posledním mužským americkým vítězem grandslamového turnaje je Andy Roddick, který roku 2003 vyhrál US Open. Celkem na newyorském turnaji od roku 1881 vybojovali američtí zástupci 85 titulů v mužské dvouhře a 92 mezi ženami.

Jako dosud poslední triumfovala v roce 2017 Sloane Stephensová, která letos vypadla v třetím kole. Při neúčasti držitelky 23 grandslamových titulů Sereny Williamsové a loňské vítězky Australian Open Sofie Keninovej došla nejdále Shelby Rogers, která dokonce vyřadila první hráčku světa Australanku Ashleigh Bartyovú, ale následně prohrála v osmifinále s osmnáctiletou britskou senzací turnaje Emmou Raducanuovou.