29. 1. 2023

Absolutní senzace a nečekaný přepis historie: Titul na US Open získá jedna z teenagerek!

Osmnáctiletá britská tenistka Emma Raducanuová se stala první kvalifikantkou, která si zahraje grandslamové finále.

V semifinále ženské dvouhry na US Open zdolala Marii Sakkariovú z Řecka 6: 1 a 6: 4. V boji o titul si zahraje proti 19leté Leylah Fernandezová z Kanady, která vyřadila dvojku akce Aryn Sabalenkovú z Běloruska po třísetové bitvě 7: 6 (3), 4: 6 a 6: 4.

Takové něco se ještě žádné hráčce nepodařilo

Raducanuová hraje jen na svém druhém grandslamu, ve světovém žebříčku je na 150. místě. V New Yorku vyhrála už devět zápasů, všechny bez ztráty setu. Dostat se z kvalifikace až do grandslamového finále se před ní ještě žádné hráčce ani hráči nepodařilo.

Ve čtvrtfinále eliminovala olympijskou vítězku Belinda Benčičovú ze Švýcarska a dařilo se jí i v semifinále. Proti sedmnácté nasazené soupeřce odvrátila sedm brejkbalov, soupeřce vzala podání třikrát a udělala jen 17 nevynucených chyb.

„Jsem ve finále, nemohu tomu uvěřit. Ať v něm máme očekávání? Jsem kvalifikantka, takže na papíře i prakticky není na mě žádný tlak. Dnes jsem myslela jen na svůj výkon, na nic jiného. Hrála jsem zřejmě svůj nejlepší tenis. Věděla jsem, že musím být agresivní a využívat své šance. jsem opravdu šťastná za můj dnešní výkon, „ citovala Britku agentura AFP. Raducanová se může stát první britskou šampionkou grandslamový dvouhry od roku 1977, kdy Virginia Wadeová vyhrála Wimbledon, resp. také po Wadeová první Britkou s triumfem na US Open od roku 1968 . „Je to velká inspirace,“ dodala.

První finále teenagerek od roku 1999

Raducanuová se stala nejmladší finalistkou na grandslamu od roku 2004, kdy Ruska Maria Šarapovová vyhrála ve věku 17 let Wimbledon. Finále mezi dvěma teenagerka bude první od roku 1999, kdy ve finále US Open zdolala 17letá Serena Williamsová 18-letou Martinu Hingisovou.

Fernandezová na cestě do finále vyřadila obhájkyně titulu Naomi Osakovú z Japonska, vítězku z roku 2016 Angelique Kerberová a ve čtvrtfinále i nasazenou pětku jeli Svitolinovú. Kanadská levačka ustála důležité momenty, v koncovce prvního setu odvrátila setbal a uspěla v tie-break.

V druhém setu sice dominovala Běloruska, která v deváté hře prolomila soupeřce servis. V rozhodujícím setu Fernandezová odskočila na 4: 2, pak ale hned přišla o podání. Za stavu 5: 4 pro Kanaďanku Sabalenková udělala dvě dvojchyby a neustálá mečbol soupeřky.

„Ani netuším, jak jsem dokázala vyhrát. Musím říci, že díky divákům. Podporovali mě. Neustále. Nyní si mohu říci, že jsem odvedla kuc práce, abych žila svůj sen. Chtěla jsem hrát finále, teď si to užiji a budu na něj myslet zítra, „ uvedla Fernandezová.

Instagram did not return a 200.