14. 7. 2024

Fernando Torres? Blonďatý Španěl zářil krátce, přesto vyhrál takřka vše!

Zdroj: Depositphotos

Ve Španělsku je bývalý fotbalový útočník Fernando Torres považován za legendu. Aby ne, vždyť hráč přezdívaný „El Niño“ vyhrál pro svou zemi mistrovství světa i Evropy. Jaká byla jeho kariéra?

Na svět přišel 20. března roku 1984 ve španělském městečku Fuenlabrada kousek od Madridu.

Logicky tak za fotbalem dojížděl do španělské metropole. Své srdce dal lokální dvojce Atléticu.

V dresu Colchoneros se od žáčků probojoval až do prvního týmu, kde si 2000/01 odbyl svou ligovou premiéru jako 16letý.

Když bylo Torresovi 19 let, stal se v Atléticu kapitánem. To už se klub díky Torresovým gólům vrátil ze druhé ligy zpátky mezi elitu.

Když bylo Torresovi 23 let, nastal čas na první velký přestup do opravdového velkoklubu. Atlético v té době hrálo kolem středu tabulky.

Volba padla na anglický Liverpool, kde se Torresova hvězda rozzářila naplno. V červenci 2007 podepsal na Anfield Road šestiletou smlouvu.

Španělsku vystřelil vytouženou trofej

Právě sezona 2007/08 byla Torresovou nejúspěšnější v kariéře. V Premier League vsítil 24 gólů a mluvilo se o něm jako o objevu sezony.

Ještě zářnější chvíle pak prožil ve španělském dresu. La Roja čekala na velkou mezinárodní trofej předlouhých 44 let.

Půst ukončila až Torresova parta na EURU 2008 v Rakousku a Švýcarsku. Ve vídeňském finále proti Německu rozhodla vyrovnaný duel právě Torresova branka z prvního poločasu.

O dva roky později dobyl Torres se španělským nároďákem i to nejcennější trofej – titul fotbalových mistrů světa. Pro pyrenejskou zemi vůbec první v historii.

Jedničkou v útoku byl tehdy sice David Villa, ovšem v závěrech zápasů chodil místo něj do akce právě Torres, který hrál podařený šampionát.

Zlom zařídily Abramovičovy peníze

Pomyslný zlom ve fotbalové kariéře Fernanda Torrese přišel v lednu roku 2011, kdy mu zavoněly mu peníze Romana Abramoviče a on zradil milovaný Liverpool.

Na tehdejší dobu se stěhoval za 50 milionů liber z Liverpoolu právě do Chelsea. Trestem se stala střelecká impotence.

Příznivci Blues byli pochopitelně nadšeni, vždyť Torres byl v té době zaslouženě považován za jednoho z nejlepších útočníků světa a s Didierem Drogbou měl vytvořit famózní útočný tandem. Nestalo se.

Nutno říci, že Torres postupem času změnil svůj styl hry. Jeho sobecký střelecký instinkt se vytratil.

Po vítězství v LM brečel smutkem

Častokrát působil jako malý ubrečený kluk, kterému vzali hračku. Nejvíce asi po finálovém utkání Ligy mistrů v květnu 2012.

Chelsea zdolala na penalty Bayern Mnichov a získala poprvé v historii nejprestižnější evropskou trofej, Torres ale radost neměl. V klíčovém utkání dostal přednost Drogba.

„Když jsem viděl základní sestavu, bylo to největší zklamání mého života. Chtělo se mi brečet. Vyhrát Ligu mistrů je úžasné, já ale nejsem šťastný,“ vyprávěl po utkání španělský fotbalista.

Jen o dva měsíce později se Torres dočkal další velké trofeje. Se Španělskem dokázal obhájit titul na mistrovství Evropy.

Zatímco v roce 2008 byl nepostradatelná jednička, o čtyři později chodil na hřiště jako střídající hráč. Přesto ve finále proti Itálii dokázal vstřelit branku a stal se prvním hráčem, který skóroval ve dvou finále EURA.

Podzim fotbalové kariéry

Netrvalo dlouho a spojení Torres a Chelsea skončilo.

V létě 2014 odešel Fernando na dvouleté hostování do AC Milán, ale ani tam sřeleckou formu nenašel a ještě na konci roku jej klub poslal do Atlética.

Fernando Torres se tak po 7 letech vrátil do domovského klubu. Maličko pookřál, ale pověst velkého kanonýra nenaplnil. Atlético tou dobou mělo už jiné ofenzivní hvězdy jako třeba Antoine Griezmanna.

Přesto na sklonku kariéry získal s Atléticem svoji první trofej, když svěřenci kouče Simeoneho opanovali v roce 2018 Evropskou ligu.

Poslední sezonu své kariéry odehrál Torres v japonské lize. Na jejím konci v červnu 2019 pověsil kopačky na hřebík definitivně. V 35 letech už neměl motivaci pokračovat.

Život po kariéře

Po konci kariéry založil Torres řetězec tělocvičen a svou muskulaturu změnil k nepoznání.

Někdejší subtilní útočník se proměnil v horu svalů.

Přesto ho to kolem roku 2022 začalo táhnout zpátky na trávník a ve svém Atléticu se stal asistentem trenéra mládeže.