20. 6. 2024

Dany Heatley? Proslul jako hvězda NHL i zabitím spoluhráče!

Zdroj: Depositphotos

Jméno Dany Heatley, to bylo na počátku druhého tisíciletí v NHL pojmem. Jeden z nejlepších hokejistů své doby však proslul i několika skandály.

Kanaďan Dany Heatley se narodil v Německu kde jeho otec Murray hrál tamější hokejovou ligu.

Když Murray Heatley ukončil hráčskou kariéru, tak se rodina usadila v kanadském Calgary.

Ve vstupním draftu 2000 byl draftován Atlantou Thrashers na 2. místě celkově, hned za brankářem Rickem DiPietrem.

Heatley začínal v Atlantě v sezóně 2001–02, ve které vyhrál v bodování nováčků.

Přelomová pro něj byla sezona 2002/03 ve které se zařadil mezi největší hvězdy ligy a na MS ve Finsku vyhrál s Kanadou zlato.

Tragédie za volantem

Jenže všechny úspěchy navždy zakalil i jeden skandál. Dany Heatley 29. září 2003 nasedl do auta poté, co požil alkohol. S ním usedl na místo spolujezdce jeho tehdejší spoluhráč z Atlanty Dan Snyder.

Jízda skončila tragédií. Heatlyho Ferrari 360 narazilo do zdi. Podnapilý řidič Heatley vyvázl z otřesem mozku, mnoha pohmožděninami a přetrhanými vazy v koleni.

Snyder však náraz nepřežil, zemřel šest dní po nehodě na následky otravy krve.

Heatlymu byla tehdy u soudu prokázána vina druhého stupně za zabití vozidlem. Podle vyšetřování jel příliš rychle a navíc se přiznal, že před jízdou požil alkohol.

Nakonec byl odsouzen na tři roky podmíněně. Za to, že nešel do vězení, může vděčit Snyderově rodině, která se za něj nakonec postavila a později mu úplně odpustila.

Mistr světa z Prahy i olympijský vítěz

Po zářijové nehodě začal opět hrát hokej až v lednu 2004, ovšem jemu ani Atlantě se nedařilo.

Přesto přijel s kanadským týmem na hokejové MS do Prahy a s osmi góly a třemi nahrávkami se stal nejproduktivnějším hráčem turnaje.

Trefil se i ve finále proti Švédsku a pomohl Javorovým listům obhájit titul. Ze světových šampionátů má ještě tři stříbra (2005, 2008 a 2009).

Největšího úspěchu se dočkal na domácích Zimních olympijských hrách 2010 se s kanadskými hokejisty dosáhl na olympijské zlato.

Na Stanley Cup nedosáhl

Před koncem výluky 2004 Heatley zažádal vedení Thrashers o výměnu z Atlanty v naději, že odchodem nechá vzpomínky na automobilovou nehodu a její následky za sebou.

Tím se stal neoblíbeným mezi fanoušky Thrashers. Zvláště otec Dana Snydera poznamenal, že Heatley dluží mnohé týmu Atlanta Thrashers, který jej podporoval během soudního procesu.

S týmem Otawa Senators se probil v sezoně 2006/07 do finálových bojů o Stanley Cup, ovšem Anaheim byl nad jejich síly a sérii Otawa s Heatlym prohrála 1-4 na zápasy.

Od roku 2009 hájil dvě sezony dres San José Sharks.

V červenci 2011 byl Heatley vyměněn do Minnesoty Wild za českého útočníka Martina Havláta a kde vydržel 3 sezony.

Pak už následovala jen dvě krátká a neúspěšná angažmá v Anaheimu a na Floridě, kde byl na konci sezony 2014/15 odstaven na farmu.

Ve 34 letech už někdejší hvězda soutěže nesehnala v NHL další angažmá.

Dany Heatly profesionální kariéru dohrál v rodném Německu v dresu Norimberku. Na jaře 2016 pak pověsil brusle na hřebík definitivně.