27. 11. 2024

Fenomén dlouhého nastavení! Proč se v Kataru hraje 100 minut?

Zdroj: Depositphotos

Dříve platilo, že když rozhodčí ve fotbale přetáhl zápas o více než pět minut, muselo se v něm stát něco mimořádného. Byl to spíše výjimečný okamžik.

Pokud dnes na mistrovství světa v Kataru rozhodčí nenastaví alespoň pět minut, znamená to poměrně nudný poločas.

V průměru se během úvodních tří dnů hrálo až 106 minut.

V zápase mezi Anglií a Íránem ukázal pomezní rozhodčí po obou poločasech na ukazateli skóre dvojciferné číslo.

Obě nastavení trvala celkem čtrnáct minut.

Nová sázkovka Betano se nebojí rozdávat tučné bonusy a peníze zdarma. Vsaď si na Mistrovství světa bez otravných limitů. Registruj se zde a vyzvedni 250,- Kč na první sázku zdarma.

Zápasy USA-Vales a Senegal-Nizozemsko se také hrály o více než deset minut déle.

V těchto čtyřech případech bylo dosaženo nejvyššího počtu prodloužení v historii mistrovství světa, přinejmenším od roku 1966, kdy se tyto statistiky uvádějí.

Rekordní čísla však nejsou náhodná, vycházejí ze směrnic Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), kde sekci rozhodčích vede Pierluigi Collina.

Pro fanoušky i hráče je to nezvyklý pohled, ale vysoký počet minut navíc má často logické opodstatnění.

Diváci i fotbalisté jsou překvapeni

Pokud ve fotbale padne gól v 99. nebo 104. minutě, existují dvě možnosti: padl v prodloužení nebo na mistrovství v Kataru.

V těchto minutách skórovali Nizozemec Dany Klaassen i Íránec Mehdi Taremi. Jedná se o dva nejpozději vstřelené góly v historii mistrovství světa, nepočítaje prodloužení.

Diváci, kteří často kritizují vysoký počet minut, nejsou na takové pohledy zvyklí, stejně jako samotní hráči.

V ligových soutěžích nebo například v Lize mistrů fotbalisté běžně takovou dobu prodloužení nevyužívají. Normy jsou stále přibližně poloviční.

Přestože prodloužení nyní často dosahuje téměř třetiny poločasu, tým je přirozeně opatrnější a ostražitější a do útoku se nehrne.

Collina přepočítal nepsaná pravidla

Prodloužení je v rukou čtvrtého rozhodčího a videorozhodčího. Jeden počítá oddechové časy během hry, druhý je počítá během videorozboru.

Jedná se o snahu kompenzovat minuty ztracené během základní hrací doby. Ty jsou způsobeny zraněními, ale také zbytečnými prodlevami po faulech nebo při střídání.

Nepsaná pravidla říkala, že na střídání a oslavy gólu se přidává půl minuty a na ošetření minuta.

Dnes se tyto časové údaje mění, pozorně sledované během mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku.

„Oslava obvykle trvá minutu a půl. Takže za tři góly ztratíte pět nebo šest minut,“ říká pro ESPN Pierluigi Collina, bývalý elitní rozhodčí a nyní jejich šéf ve FIFA.

Nepočítá však správně. Podle tohoto měřítka by tři góly znamenaly ztrátu tří až 4,5 minuty.

Je známo, že svým kolegům nařídil, aby se přestávky v normální hrací době výrazněji promítly do prodloužení.

„Chceme, aby fanoušci měli ze zápasů dobrý zážitek. Není to nic nového. Oslavy gólů a přezkoumání videorozhodčím často trvají tři nebo čtyři minuty. Chceme zajistit, aby poločasy netrvaly 42 nebo 43 minut aktivní hry,“ citovala Collinu agentura AP.

Přesné pokyny připravené světovou federací však znají pouze rozhodčí a delegáti na místě v Kataru.

Nezná je ani zbytek delegátů, kteří se mistrovství světa neúčastní.

„Vzpomínám si, že i nám vždycky říkali, že lidé chtějí platit za fotbal a devadesát minut hry. Ne kvůli tomu, že hráči patnáct minut simulují, leží na trávníku nebo různě jinak zdržují,“ řekl Luboš Michel pro Sportnet.

„Myslím, že trendy se nemění. Jen je to asi přísněji sledováno,“ poznamenal bývalý elitní slovenský rozhodčí.

Častá zranění v Kataru

Collina před turnajem prohlásil, že chce vidět co nejvíce kvalitního fotbalu a dopřát divákům na tribunách více akce.

Vede tým rozhodčích k přísnému posuzování nebezpečných faulů ve snaze ochránit nejlepší hráče před zraněním.

Statisticky se to zatím nepodařilo. Během úvodních tří dnů museli trenéři ve všech zápasech kromě jednoho nuceně střídat kvůli zranění.

Důvodem je však poměrně nabitý program na klubové úrovni, protože fotbalový šampionát se hraje nezvykle uprostřed sezóny.

Řada hvězd se již předem nedostavila, kvůli zranění chybí Sadio Mané ze Senegalu, Marco Reus z Německa, Reece James z Anglie či Diogo Jota z Portugalska.

Po zranění čtveřice Wesley Fofana, Paul Pogba, N’Golo Kanté a Karim Benzema nemají ani Francouzi kompletní kádr.

Zranění na začátku šampionátu se projevila i v počtu odehraných minut navíc. Došlo také k nebezpečným střetům mezi brankářem a spoluhráčem.

Kromě zranění a ošetření musí rozhodčí na šampionátu sledovat i prodlevy při oslavách gólů nebo střídání.

Ačkoli je to dnes běžné, jedná se stále o první mistrovství světa, kde mohou týmy nahradit až pět hráčů. Pokud dojde ke zranění hlavy, může trenér použít i náhradníka navíc.

Pohled na rozhodčího, který ukazuje na hodinky, aby symbolizoval, že čas vyrovná, by měl být také vzkazem pro fotbalisty, že nyní nemá smysl natahovat čas.

„V tomto trendu jde samozřejmě o to, aby týmy, které chtějí hrát a střílet góly, měly devadesát minut prostor rozhodnout o výsledku,“ řekl Michel.

Zdroj: Sportnet.sk