28. 5. 2024

Evropská liga: Zajímavá fakta, která možná neznáte!

Zdroj: Freepik

Evropská liga, druhý nejprestižnější klubový fotbalový turnaj v Evropě. Často stojí ve stínu svého slavnějšího sourozence, Ligy mistrů. Jedná se o soutěž, která má své vlastní zajímavé příběhy a fascinující fakta.

Když se AS Řím a Sevilla střetli ve středečním finále, nikdo si netroufnul tvrdit, že utkání dopadne právě penaltovým rozstřelem a Mourinho prohraje své první finále v kariéře. Přesto zde vidíme napínavé vítězství 2:1 a gólmana Bona jako hrdinu.

Dříve známé jako Pohár UEFA

Před přejmenováním v roce 2009 se Evropská liga nazývala Pohár UEFA. Byl založený už v roce 1971 a měl velice bohatou historii, ve které se objevily legendární kluby i nezapomenutelné zápasy. Změna názvu měla za cíl oživit soutěž a dát jí novou identitu.

Unikátní formát skupinové fáze

Na rozdíl od skupinové fáze Ligy mistrů, která se skládá ze osmi skupin po čtyřech týmech, Evropská liga se pyšní odlišným formátem.

Ta zahrnuje dvanáct skupin po čtyřech týmech, což vede k celkovému počtu 48 klubů, který soupeří o postup do vyřazovacích fází. Tento formát zaručuje širokou škálu zápasů a přispívá k nepředvídatelnosti turnaje.

Nenapadená série Sevilly FC

Sevilla, vítěz středečního večera, se může pyšnit pozoruhodnou historií v Evropské lize, když vyhráli soutěž již sedmkrát. Jejich dominance v této soutěži je obrovská.

Například Inter Milán, Liverpool, Juventus a Atlético Madrid má „pouze“ tři vítězství poháru. Sevilla nikdy nedosáhla druhého místa, vždy vyhrála všech sedm finálových utkání, ve kterých hrála.

Nejdelší penaltový rozstřel

Finále Evropské ligy v roce 2021 se odehrálo mezi týmy Villarreal a Manchester United. Zápas skončil 1:1 a přešel na penaltový rozstřel. Bylo potřeba neuvěřitelných 22 pokusů, než se konečně rozhodnulo o vítězi.

To znamenalo, že všichni hráči na obou stranách proměnili své pokusy, stejně jako brankář Villarrealu Geronimo Rulli. Rulli se pak stal hrdinou, když šel správným směrem a zachránil pokus brankáře z Anglie. David de Gea neproměnil penaltu a zajistil tak titul pro The Yellow Submarine (Villarreal).

Španělsko vlastní Evropskou ligu

Za dlouhá léta působení této prestižní soutěže se zažilo mnoho vítězství. Ovšem právě země z Pyrenejského poloostrova tkví velké množství úspěchů. Již byla například zmíněna Sevilla a jejich 7 titulů, ovšem třeba Atletico Madrid (3), Real Madrid (2), Valencia (1) nebo Villarreal (1) nesou taktéž výrazný podíl na celkovém počtu 14 prvenství v Evropské lize!

Nejvíce gólů za jeden ročník

V sezóně 2010/11 se zapsal do tabulek nejúspěšnějších střelců Radamel Falcao. Tenkrát měl své místo v základní sestavě Porta, kde se odvděčil 17 branky v evropské soutěži. Nikdo do dnešní doby nedokázal napodobit jeho úspěšné kralování. Hned v dalším ročníku potom ve své kanonádě pokračoval a proměnil dalších 12 gólů.

96 zápasů

Přesně tolik utkání odehrál v Evropské lize italský stoper Giuseppe Bergomi. Svůj debut zaznamenal roku 1980 za Inter Milán. Jeho klubu zůstal věrný v průběhu celé kariéry. Za sebou měl kromě nespočet odehraných minut i tři velké vítězství v Poháru UEFA – sezóna 1990–91, 1993–94, 1997–98.

Nejvíce účastí v historii soutěže

Portugalská kopaná v sobě skrývá neskonalou krásu spojenou s vytříbenou technikou. Sporting CP může za celou jeho historii pouze vyprávět a souhlasit. Jejich klub už má za sebou přes 34 účastí!