22. 6. 2024

EURO 2021: Dánům pomůže psycholog, podle lékaře šlo při Eriksenovi o vteřiny

Dánští fotbalisté mají po hororovém zážitku v sobotním zápase mistrovství Evropy k dispozici psychologa. Duel s Finskem v Kodani poznamenal kolaps Christiana Eriksena, který v závěru prvního poločasu odpadl a přímo na hřišti ho museli záchranáři oživovat.

Eriksena přibližně po patnácti minutách transportovali do nemocnice, kde byl již při vědomí av stabilizovaném stavu. Duel v Kodani nakonec dohráli, domácí prohráli 0: 1. „Samozřejmě, byla to traumatizující událost. V následujících dnech budeme na tom pracovat a pomohou nám i odborníci,“ řekl trenér Dány Kasper Hjulmand. Podle Dánského fotbalového svazu poskytnou intervenci každému, kdo ji bude potřebovat včetně Eriksenovej rodiny.

https://www.youtube.com/watch?v=bEkrQzID8oc

Devětadvacetiletý záložník odpadl v závěru prvního poločasu při postranní čáře, když na něj míč směřoval po autových vhazování. Spoluhráči okamžitě přivolali lékařskou pomoc, později na trávník sjela i Eriksenova partnerka, kterou utěšovali kapitán Simon Kjaer a brankář Kasper Schmeichel. Právě Kjaer patří k hrdinům momentu, kdy první přiběhl k spoluhráči a duchapřítomně zabránil, aby Eriksen po ztrátě vědomí zapadl jazyk a udusil se.

Lékař dánského týmu Morten Boesen přiblížil, že Eriksen zřejmě zachránila život okamžitá reakce a v sekundě mohlo dopadnout všechno jinak. „Nejprve dýchal a měl puls, ale najednou se všechno změnilo,“ popsal dramatickou situaci Boesen: „Okamžitě jsme začali s kardio-pulmunárnou resuscitací a podařilo se nám ho vrátit zpět. Před odvozem do nemocnice se mnou dokonce komunikoval.“

Incident připomněl podobné situace z minulosti. V roce 2012 zkolaboval Fabrice Muamba z Boltonu během zápasu s Tottenhamem, anglického záložníka konžského původu se také podařilo zachránit. „Prosím Bože,“ napsal na twitteru dnes 33letý už bývalý fotbalista po Eriksenovom kolapsu. Ne vždy však podobné události skončili šťastně.

V roce 2003 na Poháru konfederaci FIFA odpadl během zápasu Kamerunec Marc-Vivien Foe, kterého se už nepodařilo oživit. V červenci 2017 zkolaboval v Rakousku přes přípravný duel mladý záložník Abdelhak Nouri z Ajaxu Amsterdam, ačkoli se lékařům podařilo obnovit srdeční činnost a letecky ho transportovali do nemocnice, má trvale poškozený mozek. Vyšetřování prokázalo, že se mu po kolapsu nedostala adekvátní zdravotní péče.