25. 5. 2024

El Clasico v Rijádu: Tak daleko, ale tak blízko!

Barcelona a Real Madrid se dnes večer utkají v semifinále Supercopa de Espana v historicky druhém Clasicu hraném mimo Španělsko.

Podle nového formátu Supercopa se hraje v Saúdské Arábii a toto utkání je prvním, kdy se Clasico bude hrát v zámoří jako uznávaný zápas.

V prvním Clasicu této sezony porazil Real Madrid v říjnu 2021 na Camp Nou Barcelonu 2:1. Góly Davida Alaby a Lucase Vazqueze zajistily Los Blancos dvoubrankové vedení, než Kataláncům v závěru útěšný gól vstřelil Sergio Aguero, který nedávno musel ukončit kariéru kvůli problémům se srdcem.

Ze Španělska do Saúdské Arábie

Real Madrid a Barcelona se proti sobě utkaly téměř ve všech oficiálních soutěžích, ale historické El Clasico odehrály také ve 33 přátelských zápasech.

Střetli se ve městech po celém Španělsku, přičemž Valencie a Zaragoza hostily toto utkání ve finále Copa del Rey. V posledních letech proti sobě nastoupili i v zahraničí, což ukazuje, jak důležitá je tato rivalita po celém světě.

V roce 2017 se El Clasico odehrálo v Miami v rámci International Champions Cupu, kde Barcelona porazila Real Madrid 3:2. Nyní se znovu utkají v saúdskoarabském Rijádu, kde je v sázce místo ve finále Supercopa.

Zapomeňte na bodový rozdíl

Přestože se Real Madrid v současné době pyšní 17bodovým náskokem před Barcelonou na čele LaLigy Santander, historie naznačuje, že rozdíl v tabulce o výsledku zápasu El Clasico příliš nerozhoduje.

V sezóně 2002/03 měli Los Blancos před Blaugranou náskok 24 bodů, ale ve druhém Clasicu sezóny v dubnu 2003 dokázali uhrát pouze remízu 1:1.

Při tak velkém zájmu o toto soupeření je pochopitelné, že při snaze předpovědět výsledek Clasica jsme nejistí, a tento zápas v Saúdské Arábii není výjimkou.

Jiné El Clasico

Když se ve Španělsku utkají Real Madrid a Barcelona, prostředí, které se na stadionech a v médiích vytvoří před zápasem, se nepodobá žádnému jinému soupeření na světě.

Vzhledem k jedinečnosti tohoto příštího Clasica však bude jiné než ta, která se odehrála předtím.

Uvidíme, jaká bude atmosféra v Rijádu, a odlišné povětrnostní podmínky budou faktorem, který budou muset Carlo Ancelotti i Xavi Hernandez vzít v úvahu.