Druhý den MS: Tisíce vstupenek Angličanů zmizelo, Íránci na protest mlčí!
Nemožnost koupit si na mistrovství světa pivo nemusí být tak velký problém, když vás ani nepustí na stadion, abyste viděli vítězství svého týmu.
Pravděpodobně jste necestovali tisíce kilometrů, abyste zůstali mimo stadion.
Přesto jste si vstupenku řádně zakoupili a stáhli do aplikace FIFA. Před odbavením u vstupu na stadion však jen bezradně zíráte na displej mobilu. Lístek je pryč.
Několik tisíc míst na zápase Anglie – Írán zůstává prázdných. Většina vstupenek na šampionát je elektronická. Krátce před zápasem však z tisíců zařízení nenávratně zmizely.
Zatímco se na stadionu již hrálo, rozzlobení fanoušci stáli před branami a marně se snažili dostat dovnitř.
Dokonce i ti, kteří měli vstupenky ve své e-mailové schránce, měli problém dostat se dovnitř. Proces ověřování trval mnohem déle než obvykle.
FIFA problém uznala a pracuje na jeho nápravě. Někteří diváci se nedočkali prvního vítězství Anglie.
„V Kataru zapomněli, že podstatou fotbalu jsou fanoušci. My děláme fotbal fotbalem,“ řekl jeden z anglických fanoušků.
One love dostala do světa alespoň BBC
FIFA rázně stopla iniciativu některých týmů na podporu komunity LGBTI+. Tento jejich krok by byl „odměněn žlutou“ kartou pro kapitána s duhovou páskou na ruce.
Místo anglického kapitána Harryho Kanea se tak pásky ujala reportérka BBC Alex Scott v přímém přenosu ze hřiště.
Bylo to spíše symbolické gesto. Ukazuje však, že FIFA ani Katar nemohou vymazat vzkaz menšinám. Možná naopak pomohly tuto myšlenku rozšířit.
Žlutá karta je pro fotbalistu přísným trestem, když zvážíme že by přišla jen za to, co má hráč během zápasu na sobě.
Ani pokus Belgičanů o to, aby se na límcích dresů na šampionátu objevilo slovo „Love“, zřejmě nevyjde – podle ESPN se do věci opět vložila FIFA.
Íránští fotbalisté ukázali kuráž. Před zápasem na protest nezpívali hymnu.
Po zápase podpořili domácí demonstranty, kteří se bouří proti represivnímu islámskému režimu. Za to jim hrozí mnohem závažnější tresty než žlutá karta.
„Poměry v naší zemi nejsou dobré a lidé nejsou spokojeni. Lidé doma by měli vědět, že je podporujeme a jsme s nimi. Nyní bojujeme i za ně. Chceme předvést co nejlepší výkon a dát góly,“ řekl Ehsan Hajsafi.
Kempování jako na festivalu
Katarští pořadatelé možná byli na hudebním festivalu, jako je trenčínská Pohoda, když přemýšleli, jak ubytovat tisíce fanoušků.
Když fungují stanová městečka na festivalech, proč by fanoušci nemohli bydlet ve stanech i během šampionátu?
Je to zajímavá myšlenka, ale ne domyšlená.
Posuďte sami.
Ve stanovém městečku v Dauhá je 1800 stanů. Uvnitř stanu jsou dvě postele, noční stolek, ventilátor a koberec, který se pokládá přímo na písek nebo na holou zem.
Nic víc, nic míň.
Cena? Dvě stě dolarů za noc, co vy na to?
Ve stanech je mimořádné horko. Několik fanoušků si stěžovalo, že když si rezervovali ubytování, snímky vypadaly luxusněji a mnozí se cítili podvedeni.
Mysleli si, že budou bydlet v hotelu, a ne kempovat v poušti za 200 dolarů na noc.
Jenže za noc v katarském hotelu zaplatíte několikanásobek této ceny. Stále máte možnost bydlet v přepravních kontejnerech. I když cena je o něco vyšší.