18. 7. 2024

Dayot Upamecano: Stoper rychlejší než blesk?

Urostlý francouzský zadák se pomalu stává snem všech fotbalových kormidelníků. Tvrdí se o něm, že je nejrychlejší na své pozici. A nejen to, dle mnohých je dokonce nejlepším stoperem v Bundeslize…

Není to špatný pocit, jste-li vysoko na seznamu vytoužených posil. A co teprve, když vás sladkými slovy lákají kluby jako Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Tottenham…

Dayot Upamecano je dost možná nejlepším bundesligovým stoperem. Netvrdí to jen spoluhráči z Lipska, ale experti, analytici, komentátoři. A skauti ze všech koutů Evropy.

„Naše skála,“ řekl trenér Julian Nagelsmann. Lipsko mělo jednu z nejpevnějších obran v lize a Dayot byl jejím generálem. „Neviděl jsem rychlejšího stopera,“ prohlásil Timo Werner. Slova chvály sklízí Upamecano i od českého spoluhráče Patrika Schicka: „Dejte mu dva roky a bude úplný top!“

Dayot vyrůstal v severozápadní Francii, v tomtéž městečku, jako Ousmane Dembélé. Kamarádí se spolu odmala. „Hráli jsme u nás na plácku. Nechci se chlubit, ale nikdo na nás neměl.“ Společně stoupali po fotbalovém žebříčku.

Na Dembélého doporučení kývl na nabídku z pokrokové akademie Salcburku. „Správný krok,“ popsal Upamecano. „Bylo mi sedmnáct a hrál jsem ligu s výtečnými parťáky. V osmnácti přeskočil do partnerského Lipska, kde začal s dobýváním německé Bundesligy. Pod trenérem Nagelsmannem udělal další pokrok.

Nový Marcel Desaily, tak se o 21letém Francouzi mluví nejčastěji. Podobná fyzická konstituce, síla a klid. Upamecano má však něco navíc. Už jsme to nakousli v titulku – běhá rychlostí blesku.

„Dokáže útok stejně tak dobře rozjet, jako přerušit,“ nemůže si jej vynachválit kouč Nagelsmann. Špičkový stoper je dnes nedostatkové zboží, když ho nemáte, jste jako hrad bez hradeb.

Dayot Upamecano podepsal v červenci v Lipsku smlouvu do roku 2023. Na východě Německa se mu zdá se líbí. V hledáčku velkoklubů zůstává však nadále. Jeho výkupní klauze je 60 milionů eur, což je optikou nákupů stoperů v minulých letech nezdá zase jako nesplatitelná částka. Maguire, Matthijs de Ligt, Virgil van Dijk, Lucas Hernandez – ti všichni stáli přes 80 mega a o mnoho lepší než Dayot nejsou.

A jak to vidí sám Dayot? „Když jsem byl kluk, snil jsem o Realu Madrid, Barceloně nebo Manchesteru United,“ prozradil. Pro Bílý balet mluví fakt, že ho zastupuje stejná agentura jako Tonyho Kroose. A Zidane si Dayota osobně vytipoval jako náhradu za Sergia Ramose.

Mimochode, francouzský mladík o kapitánovi Realu Madrid prohlásil: „Pro mě je Ramos nejlepší stoper na světě. Hodně ho sleduju. Je to muž velkých zápasů, osobnost a vítěz. Dokáže rozhodnout zápas gólem, vládne ve vzduchu. Na vrcholu je spoustu let.“

Co ale bude s Upamecanem? Lothar Matthäus, německá ikona, kapitán mistrů světa a držitel Zlatého míče doporučuje nepospíchat. „Real? Barca? United? Prosadí se kdekoli, ale rok či dva v Red Bull Areně mu neuškodí, spíše naopak. Vždyť Lipsko je taky už velký klub, který hraje Ligu mistrů a takový Tottenham přejel v suchém triku.