22. 6. 2024

Colbyho pomsta! Kudy vede cesta k sesazení Usmana z trůnu?

Uplynuly téměř dva roky od jejich prvního zápasu. Atraktivní a vyrovnaná řežba o titul welterového krále skončila v 5.kole, kdy šel Colby dvakrát k zemi a sudí zápas ukončil. Pro Usmana šlo tehdy o první titulovou obhajobu. Těžší zkoušku od té doby nezažil. Co můžeme od odvety očekávat?

Stejně jako před dvěma lety, i letos provází zápas velmi vyostřené výměny názorů mezi oběma znesvářenými bojovníky. Tady rivalita hraná není, vzájemně si nemohou přijít na jméno, sportovních kvalit toho druhého jsou si však vědomi. Odveta roku je tady!

S kým bojovali?

Od jejich prvního vzájemného měření byl v kleci aktivnější současný šampion Usman, který zvládl 3 úspěšné obhajoby, když dvakrát dominantně přejel Masvidala a v emocionálně těžkém duelu dokázal poslat k zemi i bývalého parťáka a kamaráda Gilberta Burnse.

Jeho americký protějšek se v kleci objevil od té doby jen jednou, když v září minulého roku přejel bývalého šampiona Woodleyho. Ten však tou dobou už byl jasně za zenitem, jednalo se o jeho třetí porážku v řadě a proto mnozí toto vítězství znevažují. Včetně Usmana a jeho manažera Aliho.

Změna je život

Kamaru minulé léto změnil gym. Po dlouhých letech ve floridském Sanford MMA se v dobrém rozloučil s koučem Henri Hooftem. „Florida byla mojí základnou dlouhou dobu, ale přerostl jsem ji. Potřebuji trochu větší pozornost a té se mi dostávalo velice těžce, když nás trénovalo 40 až 50 zápasníků najednou,“ okomentoval Usman změnu pro ESPN.

Nyní trénuje v Coloradu pod vedením trenérské kapacity Trevorem Wittmanem. Jeho hlavním tréninkovým parťákem je pak bývalý prozatimní šampion lehké váhy Justin Gaethje.

O tom, že je tahle spolupráce úspěšná není pochyb. Usman se hodně zlepšil v postoji, což prokázal v posledních dvou obhajobách. Hrozí zejména svými tvrdými předními jaby.

Usman už není jenom ten wrestler, který si jde pro takedown a bude vás týrat na zemi či na pletivu. Nyní má daleko více zbraní. Pod Wittmanem se z něj stal komplexní bojovník a nejlepší zápasník na světě, když se dostal do čela P4P žebříčku.

Colby byl mezi tím vyhozen z proslulého ATT gymu, jelikož se neustále navážel do týmových parťáků. „Jak jen to nejlépe říct. Joanna je „dě***, Poirier je čů*** a Masvidal pí**,“ vyjadřoval se na konto svých kolegů.

„Ostatní byli až moc citlivý. Doufus (slangový výraz pro hlupáka, mířeno na Dustina Poiriera) a Pouliční Jidáš (Jorge Masvidal) se mnou nechtěli zápasit v kleci kvůli citům. Radši chodili brečet Lambertovi, aby je ochránil. Vědeli, co by je v kleci potkalo,“ komentoval svůj odchod Covington.

Dnes se Colby připravuje v MMA Masters v Miami, kde se jej ujmul uznávaný kouč Cesar Carneiro.

Klíče k vítězství

Usman a Covington (a možná ještě Chimaev) jsou nejlepší wrestleři ve welterové divizi. V prvním zápase se tedy tak trochu čekalo, že se rozuzlí otázka, který je ten lepší. Nicméně ani jeden se nepokusil byť o jediný takedown. Bude to letos jiné?

Pokud nás opět čeká válka v postoji, blíže k vítězství bude mít opět současný šampion. Ten se ve stand-upu technicky výrazně posunul, na rozdíl od Colbyho. Usman má tvrdší údery a dokáže lépe pracovat se vzdáleností, díky většímu rozsahu paží.

Jak tedy může Colby sesadit Usmana z trůnu? Přes takedowny cesta asi nepovede. Kamaru má během svého působení v UFC 100% úspěšnost obranny strhů! Nevídané. Colby nedisponuje větší hrubou sílou, takže scénář, že by Usmana dokázal naházet je nepravděpodobný.

Pokud chce Colby uspět, bude muset naplno využít svoji největší zbraň, kterou je jeho nekonečné kardio. Neustálým pohybem diktovat tempo, měnit pozice, snažit se šampiona rozhodit a rozličnými útoky pomalu unavit.

Pokud se bude opakovat rytmus prvního zápasu – tedy postojářská bitva ve středu klece a v krátkých intervalech výměna jednoho úderu za druhým – zvítězí dost pravděpodobně Usman, a to dost možná ještě v kratším čase, než tomu bylo před dvěma lety.

Trashtalk pokračuje

Všichni se baví pouze o tom, jak je Marty (Kamaru Usman) neporazitelný fighter a jaký má skvostný MMA rekord. Ale vždyť on poráží jen odpad z lehké váhy!  Kamaru neporazil vůbec nikoho, tak jak můžete mluvit o jeho progresu coby jako bojovníka? Nemluvě o tom, že si své výkony vylepšuje erythropoetinem (EPO), důkazy jsou vidět po celém jeho těle,“ poukazoval Chaos na Usmanovo akné, které má být výsledkem užívání zakázaných látek.

Chci ho naprosto překonat a zahanbit. Chci, aby pak šel domů, lehl si do postele a myslel na to, jak jsem dobrý a že nemohl udělat doslova nic, aby vyhrál. Toho chci dosáhnout. Chci ho zničit a dát mu do hlavy přesně tenhle pocit. Samozřejmě bych však byl rád za ukončení, protože na to se lidé vždy těší,” vyzradil chladnokrevně Usman, jak plánuje svého rivala ponížit.