23. 4. 2024

Co se stalo Ronaldovi před finále 1998? Příběhy z fotbalového MS!

Zdroj: Depositphotos

Sportovní žurnalisté byli překvapeni. V brazilském týmu, který se chystal na finále mistrovství světa ve fotbale v roce 1998, chyběla největší hvězda týmu – Ronaldo Nazario.

Jeho absence nebyla vysvětlena. Až těsně před finálovým zápasem byl nakonec přidán na soupisku, ale jeho výkon nebyl přesvědčivý a Francie zvítězila 3:0.

Brazilci dlouho nechtěli prozradit, co se stalo. Kolovaly divoké spekulace o otravě, kolapsu nebo obrovském úplatku.

Komentátor BBC, John Motson, vyprávěl, jak si kolega Ray Stubbs všiml Pelého v komentátorské kabině a pokusil se ho vyslechnout, ale Pelé jen mávl rukou a tvrdil, že nic neví.

Novináři byli zmatení, nikdo nevěděl, co se děje. Do začátku finálového zápasu na mistrovství světa ve fotbale v roce 1998 mezi Brazílií a Francií zbývalo jen pár desítek minut.

V brazilském týmu chyběl nejlepší hráč – útočník Ronaldo, který byl dvojnásobným držitelem ocenění Fotbalista roku FIFA a byl ve svých jednadvaceti letech na vrcholu.

Navíc brazilský tým se nepřišel rozcvičit před zápasem na trávník, což naznačovalo, že se děje něco neobvyklého.

Pár minut před začátkem zápasu brazilský trenér Mario Zagallo přidal Ronalda na soupisku. Hvězdný útočník nastoupil do základní sestavy, ale jeho výkon nebyl příliš dobrý.

Díky dvěma brankám Zinedina Zidana Francie zvítězila 3:0 a na Champs-Élysées vypukly bouřlivé oslavy.

V Brazílii se rozšířilo rozčarování a začaly se objevovat podezřelé události a role lidí ze sponzorské firmy, kteří byli prakticky součástí realizačního týmu. Parlamentní komise provedla vyšetřování. Fotbalisté svěřili zákonodárcům, že Ronaldo utrpěl záchvat.

„Po obědě v den zápasu, kdy jsem měl čas na spánek, jsem dostal křeče,“ řekl Ronaldo v roce 2014 pro BBC.

Jeho spoluhráči tvrdili, že byl během celého mistrovství ve velkém stresu.

Ronaldo dodal: „Potom mi doktor řekl, že jsem na chvíli ztratil vědomí po dobu tří až čtyř minut.“ Jeho spolubydlící Roberto Carlos vyděšeně volal týmového lékaře a popsal, jak Ronaldo byl před finále velmi nervózní a dokonce plakal.

Týmový lékař rozhodl, že Ronaldo nebude hrát večerní zápas a odvezl ho do nemocnice. Zaražení brazilští hráči seděli v hotelové jídelně a vládlo ticho místo obvyklého ruchu. Ronaldo prošel sérií vyšetření v nemocnici, ale nebylo zjištěno žádné konkrétní onemocnění.

Provedli mi všechny možné testy, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco stalo,“ řekl Ronaldo. Předtím ani poté se mu, i když už hrál velké zápasy v Evropě, nic podobného nestalo.

Ronaldo se na stadion dostal až těsně před zápasem, a i když trenér Zagallo nebyl příliš nadšený, nakonec ho nasadil do hry.

Ronaldo vzpomínal: „Říkal jsem si, že není možné, abych nehrál.“ Na nasazení největší hvězdy do zápasu tlačil předseda brazilského fotbalového svazu a také zástupci sponzora, jehož Ronaldo byl tváří.

Dodnes není jasné, co způsobilo jeho zdravotní komplikace.

To poskytuje prostor pro různé divoké teorie, od chybné medikace brazilských lékařů, kteří léčili Ronaldovo koleno, po podezření na otravu či milionový úplatek, který měl zajistit vítězství domácí Francii.

Ronaldo si však spravil chuť čtyři roky později, když v finále mistrovství světa v roce 2002 vstřelil dva góly a Brazílie získala titul. Před zápasem se však raději vyhnul spánku. „Bál jsem se, že se to zopakuje,“ přiznal.