16. 4. 2024

Chorvaté ve finále favorita nepřekvapili: Medveděv zpečetil třetí triumf Ruska v Davisově poháru

Tenisté Ruské federace se stali vítězi finálového turnaje Davisova poháru v Madridu. Nyní jsou vítězi finále Davisova poháru, když ve dvouhře porazili Chorvatsko 2:0. O rozhodující druhý bod pro ruské barvy se postaral Daniil Medveděv, který v souboji týmových jedniček porazil Marina Čiliče 7:6 (7), 6:2.

Rusové vyhráli prestižní „Salátovou mísu“ potřetí ve své historii, předtím se jim to podařilo v letech 2006 a 2002. V Madridu plně potvrdili, že patří mezi absolutní světovou špičku ve dvouhře.

Medveděv je v žebříčku ATP na druhém místě. Andrej Rubljov, který v úvodní dvouhře porazil Bornu Goyu 6:4, 7:6 (5), je pátý. Chorvaté propásli příležitost získat třetí titul. Poprvé triumfovali v prosinci 2005 po finálovém vítězství 3:2 nad Slovenskem v bratislavském NTC a v roce 2018 uspěli v Lille ve střetnutí s hostitelskou Francií.

Čilič nastoupil proti Medveděvovi s nutkavou potřebou vyhrát a v prvním setu držel s favoritem krok. Chorvat měl vysoké procento prvního podání a za stavu 4:3 se propracoval k brejkbolu.

Medveděv si však podání udržel a vynutil si tiebreak. Čilič vedl 4:2, ale ruský tenista otočil vývoj a za stavu 8:7 po nevynucené chybě Chorvata proměnil třetí setbol. Ve druhém setu si Medveděv díky brejku ve čtvrté hře vypracoval vedení 4:1 a zápas dotáhl do úspěšného konce.

„Mám radost z vítězství nad Marinem, ale ještě větší radost mám z toho, že jsme uspěli jako tým. Jsme skvělý tým a atmosféra v týmu je fantastická. Jsem rád, že se na tom mohu podílet. Prožili jsme spolu nádherné dva týdny, nejlepší dva týdny mé kariéry. Věděl jsem, že dnešek bude těžký. Marin je skvělý hráč, za celý zápas jsme viděli pouze jeden brejk. V tie-breaku jde často o jeden míč. Udělal jsem v něm dvojchybu, ale nakonec jsem ho vyhrál ve svůj prospěch, což mi hodně pomohlo,“ řekl Medveděv, šampion US Open, v prvním pozápasovém rozhovoru.