17. 6. 2024

Český rasista v AHL? Dostal trest na 30 zápasů!

Český útočník Kryštof Hrabík ve službách San Jose Barracuda v zápase proti Tucsonu Roadrunners rasisticky urážel protihráče tmavé pleti Bokondjiho Imama. K incidentu došlo 12. ledna.

Immamo, rodák z Montrealu, jehož rodiče emigrovali z Konga v 90. letech, si tohoto gesta zpočátku nevšiml. Nejprve na to upozornili hráči a trenéři na lavičce Roadrunners, kteří uvedli, že Hrabik gestikulací napodobuje pohyby opice.

Jejich domněnky následně potvrdily videozáznamy. „Je nespravedlivé, aby byl jakýkoli hráč vystaven komentářům nebo gestům na základě své rasy. Měl by být posuzován pouze na základě své hry na ledě, jako spoluhráč v šatně nebo jako člen klubu,“ uvedla liga v tiskové zprávě.

Hrabik si již odpykal tři zápasy suspendace. Prezident AHL Scott Howson může na Hrabikovu žádost trest po 12. březnu snížit. Bude také záležet na tom, jak se český hokejista postaví k programu o rasismu a inkluzi, který organizuje výbor NHL pro inkluzi hráčů. Pokud Hrabik se svým odvoláním neuspěje, na led se dostane nejdříve 3. dubna.

Jeho gesto odsoudil i klub NHL San Jose Sharks, pro který je Barracuda farmářským týmem. „Byli jsme šokováni, když jsme se o tomto incidentu dozvěděli. Chceme se upřímně omluvit Bokondjimu, organizaci Roadrunners, AHL, našim fanouškům a celé hokejové komunitě. Podporujeme schopnost jednotlivců odčinit své incidenty a poučit se z nich, ale takové činy jsou v přímém rozporu s hodnotami obou organizací,“ uvedli Sharks v oficiálním prohlášení.

Stejný postoj zaujal i trenér Sharks Bob Boughner: „Tohle nemá v hokeji co dělat. Doufám, že se z toho všichni poučíme a uděláme krok vpřed. Je to o respektu a přístupu. To je největší zklamání.“

Pro Imamu je to již podruhé, co se stal obětí rasismu v AHL. V lednu 2020 ho rasistickou poznámkou urazil obránce Bakersfieldu Brandon Manning, který za to dostal distanc na 5 zápasů.

Hrabik zatím v sezóně 2021/2022 odehrál za Barracudu 21 zápasů, ve kterých si připsal 1 gól a 2 asistence. Hrál také v ECHL, kde ve čtyřech zápasech zaznamenal bilanci 2+3.