14. 7. 2024

Cengiz Ünder: Turecký princ v Římě

Co by za jeho bilanci dal český útočník Patrik Schick. Oba přišli do italské metropole v létě 2017 za obrovské peníze, oba s vidinou velkého individuálního úspěchu, oba s nůší komplimentů od skautů. Jenže zatímco Schick nejprve léčil zranění, dlouho hledal formu, trenéři na něj nesázeli a nakonec byl „vyhnán“ do Lipska, turecký rakeťák Cengiz Ünder se rychle dostal do herní pohody.

Tehdejší trenér Eusebio Di Franscesco razil teorii, že za to mohla Ünderova neznalost italštiny, zatímco Schicka mediální kritika zasáhla. „Než jdou hráči na hřiště, vždycky jim povím, ať si zakryjí uši a nic neposlouchají, aby je provokace a úražky nerozhodily.

U Cengize nemusím, protože on neumí italsky ani slovo. Jelikož ničemu nerozumí, hraje v pohodě,“ vysvětloval tehdy Di Franscesco. Nutno poznamenat, že víc se v Římě čekalo od Schicka. A zatímco na Schickův první ligový gól se čekalo 8 měsíců, jeho turecký parťák nasbíral šestadcavet startů a šest branek.

Ünder se narodil v červenci 1997 v městečku Sindirigi na východě Turecka, které kromě termálních lázní nenabízí žádnou další zajímavost. Ale kdo ví, třeba sem jednou budou jezdit fotbaloví nadšenci, aby se dozvěděli, kde vyrůstal Ünder, černovlasý kluk se zakulacenou tváří a úžasnou levačkou. Turci vůbec nabízejí pestrou mozaiku talentovaných kopáčů. Zvláště ročník 1997 byl silný.

Enes Ünal, Emro Mor či Yusuf Yazici. Však repreznetační kapitán Arda Turan si jen posteskl: „Je mi líto, že tak skvělá generace mladých kluků se nedostala na mistrovství světa.“ Turci byli během kvalifikace rozhádaní a postup si nezasloužili. Další šance se ukázat přijde na Euru 2020. Zárukou, že se nebude podobná blamáž opakovat by měl být právě Cengiz Ünder. S ním v čele by chtěli Turci navázat na úspěšnou generaci Hakana Süküra, Rüstü Recbera či Emre Belözogla.

„Když oblékám národní dres, je to pro pocta,“ říká Ünder s takovým důrazem, že mu věříte každé slovo. S fotbalem začínal v malém Bucasporu, který sídlí na předměstí třímilionového Izmiru a ctí modrožluté barvy. Ünderův šmrnc nešlo přehlédnout, takže se jako šestnáctiletý stěhoval do sousedního Altinordu, tedy klubu, jehož kvalitní talenty jste mohli opakovaně vídat na pražských turnjích All Stars Cupu. O dvy roky později se o jeho služby přihlásil Basaksehir, nový klub z Instanbulu, který se rozhodl, že roztrhá zavedená pravidla tureckého fotbalu.

V předminulé sezoně skončil v turecké Süper Lig na senzačním druhém místě. Cenzig Ünder k historickému úspěchu přispěl sedmi góly a čtyřmi asistencemi ve dvaatřiceti zápasech. K dvacátým narozeninám si pak nadělil dárek v podobě exkluzivní smlouvy s římským AS. Jeho cena se včetně bonusů dostala na patnáct milionů eur.„Když se naskytla příležitost Ündera získat, vůbec jsme neváhali. Je to extrémně kvalitní hráč. Technický, rychlý, přizpůsobivý.

Na první trénink nedotazil domluvený tlumočník, zato se ve dveřích zjevil sám Franscesco Totti. Ünderovi vyschlo v ústech: „Dodnes nevěřím tomu, kdo mě jako první vítal v kabině. “ Legendární Totti však byl z milovaného klubu, dle svých slov, vyhnán. Ünder za římské Vlky bojuje dál.

Zdroj: Pro Footbal