22. 6. 2024

Carles Puyol? Vlasatý stoper, který zůstal celou kariéru věrný Barceloně!

Zdroj: Freepik

Carles Puyol je dodnes jednou z nejvýznamnějších ikon FC Barcelony. Jako kapitán vedl tým v jeho nejslavnějších obdobích a byl nepostradatelnou součástí obranného řetězu.

Vlasatý stoper byl skutečný vášnivý bojovník a celý svůj fotbalový život zasvětil Katalánsku. Nikdy nehrál za žádný jiný tým.

Co je zajímavé na Carlesi Puyolovi, je, že začínal svou fotbalovou kariéru jako brankář.

Mladíka jsme mohli vidět v dresu katalánského klubu Pobla de Segur, avšak kvůli zranění ramene byl nucen přejít na pozici hráče v poli.

Nejprve hrál v útoku, ale brzy byl přesunut do obrany. A ve svých sedmnácti letech byl připraven na velký krok – přestup do Barcelony.

Srdce Barcelony

Puyol strávil dlouhou dobu v B-týmu Barcelony, ale po čtyřech letech debutoval v A-týmu proti Realu Valladolid.

Jeho výkony byly slušné, ale kvůli silné konkurenci byl blízko přestupu do Málagy nebo Realu Madrid. Tyto přestupy však selhaly kvůli samotnému Puyolovi, který chtěl bojovat o místo v základní sestavě.

Zlom přišel s novým trenérem Carlesem Rexachem v sezóně 2001/02. Pod jeho vedením odehrál španělský obránce 35 zápasů a vstřelil svůj první gól do brány Realu Valladolid. Puyol na tyto zápasy vzpomíná s radostí.

S každým dalším zápasem stoupaly Puyolovy výkony a zároveň získával více respektu v kabině. V roce 2003 se stal kapitánem Barcelony a zároveň byl zástupcem kapitána ve španělské reprezentaci.

Poté co na začátku ročníku 2008/09 převzal trénování Barcelony její bývalý hráč Pep Guardiola stanul Puyol ve stoperské dvojici s mladým 22letým Gerardem Piquém.

Obrana se stala dalším pilířem katalánského týmu.

Umění vítězit

Carles Puyol má na svém kontě tři tituly v Lize mistrů (2006, 2009 a 2011), a jednou také vyhrál evropský superpohár. V La Lize triumfoval celkem šestkrát.

V reprezentaci se radoval z vítězství na mistrovství světa (2010) i na a evropském šampionátu (2008).

Poslední sezónu Puyol odehrál v roce 2014 a kvůli potížím s koleny ukončil ve 34 letech svou kariéru. Na hřišti exceloval svou tvrdostí, schopností organizovat hru a univerzálností.

Svým odhodláním si získal kapitánskou pásku a byl pomyslným srdcem a duší barcelonského mužstva.

Útočník Didier Drogba, který proti Puyolovi několik utkání odehrál, jej v rozhovoru označil za jednoho ze tří nejtěžších obránců, proti kterým kdy hrál a označil jej za džentlmena.