18. 7. 2024

Arjen Robben? O jeho kličce do středu a střele levačkou věděli všichni, bránit to nešlo!

Zdroj: Freepik

S míčem u nohy běžel po pravém křídle, udělal rychlou kličku do středu a levačkou obstřelem pálil ke vzdálenější tyči. Typická akce nizozemského křídelníka Arjena Robbena. Všichni věděli co udělá, ovšem bránit tuhle akci bylo i tak obtížné.

Profesionálem se stal v klubu FC Groningen, aby jako význačný talent v 18 letech přestoupil po dvou sezónách do jednoho z nejslavnějších nizozemských klubů, PSV Eindhoven.

Nizozemským mistrem se stal v sezóně 2002/03.

Poprvé dal o sobě výrazně vědět na EURU 2004, kde se Oranjes probojovali až do semifinále. Rázem měl nabídky z Premier League, kde se o něj přetahovaly kluby jako Manchester United nebo Chelsea.

Tituly v Anglii i Španělsku

Více nabídla nakonec londýnská Chelsea s novým majitelem Romanem Abramovičem a Robben se stal členem kádru Blues.

V Anglii nezklamal a svými výkony se zařadil mezi nejlepší ligové hráče. S Chelsea získal dva ligové tituly ze sezon 2004/05 a 2005/06.

Po sporech s trenérem José Mourinhem ale v létě 2007 Chelsea opustil a zamířil do Realu Madrid za 36 milionů eur.

Titulu se Robben dočkal i v La Lize když s Realem Madrid ovládl ročník 2007/08. Druhá éra Galácticos vyústila v příchody hvězdných jmen a Robbenův odchod do Německa, kde roku 2009 posílil FC Bayern Mnichov.

Stříbro ze světového šampionátu v Africe 2010

Možná životní turnaj odehrál Robben na MS 2010 v Jihoafrické republice. Přestože byl před turnajem zraněný, kouč Bert van Marwijk mu podržel místo v kádru.

Do akce se dostal až v posledním skupinovém zápase proti Kamerunu a hned si připsal asistenci.

O čtyři dny později se v základní sestavě postavil reprezentaci Slovenska, ve kterém vstřelil úvodní gól při postupovém vítězství 2:1.

Byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Nizozemsko 2. července v utkání s Brazílií prohrávalo, avšak výsledek otočilo a byl to Robben, který se na tom výrazně podílel.

Střelecky se prosadil také v semifinálovém klání proti Uruguayi a Oranjes po výhře 3:2 postoupili do finále.

V něm se střetli se úřadujícími mistry Evropy Španěly. Finále odehrané na stadionu v Johannesburgu dne 11. července odehrál celé.

Nizozemsko prohrálo proti Španělsku 0:1 v prodloužení. Po Sneijderově přihrávce měl ve druhém poločase největší gólovou příležitost svého týmu, brankář Iker Casillas mu ale skórovat zabránil.

Náležel mezi desítku fotbalistů, z nichž komise FIFA vybírala trojici nejlepších hráčů mistrovství.

Životní angažmá v Mnichově

Ve dresu Bayernu se stal německým mistrem už v prvním roce, celkově Bundesligu vyhrál osmkrát. Společně s Franckem Ribérym v Německu utvořil nebezpečné ofenzivní duo přezdívané Robbery.

Během úvodních čtyř let v Bavorsku se s týmem třikrát probojoval do finále Ligy mistrů UEFA (2009/10, 2011/12, 2012/13).

Zvítězil až v tom třetím v roce 2013 ve Wembley, kde vstřelil vítězný gól když v poslední minutě.

Zdroj: Depositphotos

Kariéru poprvé ukončil v roce 2019, aby se za rok ještě na sezonu vrátil na svoji poslední sezonu do mateřského Groningenu.

V červenci 2021 pak kopačky pověsil v 37 letech na hřebík už definitivně.

Robbenova fotbalová kariéra byla protkána hned celou řadou zranění, přesto zanechal velký odkaz.

Maratonec

Dne 9. června 2007 se v Groningenu po sedmi letech vztahu oženil s Bernadien Eillert. S ní má tři děti – syny Luku a Kaie a dceru Lynn.

Jeho otec Hans pro něj plnil roli fotbalového agenta.

Po konci fotbalové kariéry chytnul Robben běžeckou slinu. Na jaře 2023 dokončil Rotterdamský maraton pod 3 hodinovou hranicí, což je velmi slušný výkon.