19. 4. 2024

Bývalá tenisová hvězda na úplném dně: Prosil jsem přátele, aby mi koupili jídlo!

FILE PHOTO: Tennis player Mark Phillippoussis of Australia plays at the ball with the handle of his racket as his father Nick Phillippoussis looks on during practise at the Sydney International Tennis Centre in Syndney, Australia, January 11, 2004. REUTERS/Will Burgess/File Photo - RTX3CWM6

Byl to právě Mark Philippoussis, kdo stál na druhé straně kurtu při debutu Rogera Federera v grandslamovém finále. Bývalý australský tenista patřil k nejlepším hráčům své generace, jenže bohémský způsob života ho poslal na zcela dno.

Když někdejší osmý muž světa přijal nabídku australské televize, aby účinkoval v epizodě programu SAS Australia, musel tušit, co bude následovat. V oblíbené show se od soutěžících vyžaduje, aby byly vůči každému upřímní a přiznali, za co se v životě nejvíce stydí.

Tvůrci relace si lepšího hosta opravdu vybrat nemohli. Philippoussisova životní pouť je jako stvořená pro celovečerní program, který má zabavit, pobouřit a možná i rozplakat.

196 centimetrů vysoký obr, jehož zdobil herní projev založený na dělové podání a kvalitní hře na síti, dosáhl v životě množství úspěchů, o kterých se mnohým jeho tenisovým souputníkem může jen snít.

Zahrál si ve dvou grandslamových finále, ovládl jedenáct turnajů na okruhu ATP včetně prestižního podniku v Indian Wells a během kariéry jen na odměnách shrábnul téměř sedm milionů dolarů. V této částce nejsou zahrnuty další miliony, které si vydělal na reklamních smlouvách či jinými aktivitami.

Bohémský život

Zdálo by se, že mu ke štěstí nic nechybělo. A přece trpěl depresí a úzkostí. Když během svých nejlepších tenisových let vydělával víc, než si uměl představit, neměl tušení, co má s tolika penězi dělat. A tak jejich Bohapustá míjel a míjel, jen tak, z nudy.

Philippoussis, jehož otec je původem z Řecka a máma má italské kořeny, si živě jako v bavlnce, střídal jednu milenku za druhou a rozhazoval neuvěřitelné sumy peněz jen proto, že si to mohl dovolit. Vlastnil množství luxusních automobilů a přibližně 15 motocyklů.

„Žil jsem způsobem, že jsem utrácel peníze nad rámec svých možností,“  vyšel s pravdou ven bývalý australský tenista, který jistou dobu pracoval i v modelingu a před čtrnácti lety se také zúčastnil americké reality show Age of Love, ve které si vybíral partnerku.

Říká se, že vysoký příjem je závislost, která vede i k vysokému životnímu standardu. Australanů bláznivý životní styl je toho dokonalým příkladem. Jeho nesmyslné šafárenie s bohatstvím zašlo až tak daleko, že jednoho dne si opatřil Dodge Viper za 100 tisíc dolarů jen proto, že nechtěl cestovat domů taxíkem. V následující den auto prodal.

I život bohéma ale má své hranice. Philippoussis, který s tenisem skončil v roce 2006, začal stále více pociťovat finanční trampoty. Vše vyvrcholilo o pár let později, když si koupil luxusní třípatrový dům ve Williamstowne při Melbourne a následně nedokázal splácet hypotéku ve výši téměř milion eur.

„Od roku 2006 nehraju tenis a tenis je jedním z těch sportů, kde když nehrajete, nedostanete zaplaceno,“ řekl v minulosti pro Herald Sun. Nakonec se ocitl na mizině a nezbývalo mu nic jiného, jen vyhlásit osobní bankrot.

Téměř dvoumetrového bombardéru, který byl schopen podávat rychlostí 230 km / h, ale netrápili jen finanční souchotiny, ale i zdravotní problémy, pro které musel pověsit raketu na hřebík. V seznamu operaci kolena mu svítilo hrozivé číslo 6.

„Navzdory zraněním jsem myslel, že se pohnu dál a vše vyřeším. Když jsem byl několik měsíců mimo Tour, uvědomil jsem si, že nemohu pokračovat v této cestě. Cítíte se slabí, když se zraníte, ale nemůžete na to myslet, protože musíte jít dál, musíte se zotavit a být v pořádku. Byl jsem mimo několik měsíců. Nemohl jsem si dovolit hodně, musel jsem prosit přátele, aby mi koupili nějaké jídlo. Velmi jsem se styděl za to, co se se mnou děje a upadl jsem do hluboké deprese. Bylo těžké strávit tři roky placením účtů bez vydělávání peněz v tenise. Jedli jsme těstoviny a zelí sedm dní v týdnu, dokud se nestali jedním z mých oblíbených jídel. Máma je však nazývá „jídlo chudých“. Bylo to deprimující. v mém srdci není větší bolest, než sledovat, jak moji blízcí trpí kvůli mým řádí. Styděl jsem se, protože mi umožnili splnit si svůj sen a mou odpovědností bylo starat se o nich,“ přiznal finalista US Open 1998 a Wimbledonu 2003.

Pokus o návrat

Philippoussis se chtěl vysekat z finančního mínusu, splatit dluhy a začít znovu. V prosinci 2009 šokoval tenisovou veřejnost, když ohlásil, že chystá návrat na kurty.

„Rád bych hrál znovu na challengerový akcích, možná i na několika turnajích ATP. Možná ještě alespoň jednou na Australian Open a ve Wimbledonu. Cítím, že jsem tam ještě nechal nedokončenou práci,“ citovala jeho slova agentura DPA.

Inspirací mu mohla být belgická ikona Kim Clijstersová, která se rozloučila s aktivní činností v květnu 2007 a po dvou letech sportovní odmlky oznámila svůj návrat. Skvělé rozhodnutí! Už jako maminka roztomilé dcerky Ellie přidala do své sbírky úspěchů tři grandslamové trofeje a kariéru definitivně ukončila na US Open 2012. Jako legenda.

Philippoussisov příběh je zcela jiný. Na kurty se nevracel z lásky k tenisu, ale z lásky k penězům. Ne proto, že chtěl, ale proto, že musel.

Do karet mu nehrál ani jeho věk. Zatímco Clijstersová měla v době svého kambeku stále jen šestadvacet let, australský čahoun byl o osm let starší. Měl už za sebou příliš dlouhý výpadek, aby se vrátil na ztracené pozice. Na Tour chybět až pět let.

Výsledek? Nulový, po rodákovi z Melbourne „neštěkl ani pes“ a ve výrazně dynamičtějším a atletičtější tenise, než jaký poznal během své úspěšné kariéry, neměl žádnou šanci.

Nebylo to však první ani naposled, kdy se některý z bývalých slavných tenistů pokoušel „vstát z popela“. Historie zná mnoho příkladů nečekaných znovuzrozeni bohužel většina z nich skončila velkým fiaskem.

Australanů návrat připomínal „styl Björna Borga“. I ledový Švéd a pětinásobný wimbledonský král se na počátku devadesátých let pokoušel navrátit si zašlou slávu a také v jeho případě byl hlavním důvodem nedostatek peněz.

Borg podnikal ve světě módy, ale promrhal většinu svého majetku a doprovázel ho skandál za skandálem. Návrat mu však vůbec nevyšel, prohrál všech dvanáct zápasů na okruhu ATP a po dvou letech zavěsil svou ikonickou dřevěnou raketu na hřebík.

Rodina je můj svět

Mark Philippoussis sice v tenise nedosáhl zdaleka tolik úspěchů jako legendární „Iceborg“, ale díky obětavým rodičům se alespoň mohl věnovat tomu, co miluje co všeho nejvíc. „Když jste elitním sportovcům, poslední věc, na kterou myslíte, je mít finanční problémy. Naštěstí mě rodina vždy podporovala a mohl jsem se z toho negativního víru dostat,“ těšil se vítěz Hopmanovho poháru (1999) a dvojnásobný šampion v Davis Cupu (1999 a 2003).

„Měl jsem sen stát se profesionálním tenistou a moji rodiče obětovali život, aby mi dali příležitost věnovat se tenisu. Jakmile jsem si splnil svůj sen, jediné, co jsem chtěl, bylo odměnit je. Můj otec měl dobrou práci v bance, ale skončil, protože řekl, že mi chce pomoci, „pokračoval muž, jehož přezdívají“ the Scud „, podle známé balistické rakety.

O to větším šokem byla pro Marka Philippoussisa zpráva z července 2017, když jeho otce a dlouholetého trenéra Nikolaose obvinili a zatkli v San Diegu pro podezření z obtěžování a zneužívání nezletilých.

Dnes je z Marka Philippoussisa spokojený a vyrovnaný člověk. Oženil se s modelkou rumunského původu Silvana Lovinovou, s níž vychovávají dvě děti – chlapečka Nicholase (7) a holčička Maiu Marii (3). Po letech života v USA se se svou rodinou přestěhoval zpět do Austrálie.

„Rodina je můj svět. Je to moje priorita. Moje všechno,“ dodal na závěr své emotivní zpovědi bývalý australský tenista.

Zdroj: Športky