30. 5. 2024

Bukayo Saka: Levonohá budoucnost Kanonýrů

Ještě mu není dvacet, ale trenér anglické reprezentace už si obhajuje, proč ho zve na srazy. Díky čemu je Bukayo Saka v kurzu?

Všude se píše, že Bukayo Saka bude budoucností Arsenalu. Otázkou pak zůstává, jakou budoucnost má Arsenal. Už roky trápící se velkoklub zimzel z mapy fotbalových velikánů, boje o titul jsou utopií, účast v Lize mistrů vzdálená.

„Saka je výborný, ale lituji, že hraje za Arsenal,“ napsal jeden z internetových diskutérů.

Saka měl štěstí, že se jeho rodiče rozhodli z Nigérie. Kvůli dětem. Za nadějí. Za lepším životem. „Oceňuji, že to riskli,“ říká s pověděkem. Sám už se narodil na západním okraji Londýna.

„Odmalička jsem fandil Arsenalu, a když mě vzali do klubové akademie, připadal jsem si jako v pohádce,“ vzpomíná na dobu v Hale End Academy.

Jako bleskurychlý levák se prosadil prakticky okamžitě. I když byl drobný a v kabině se příliš neprojevoval, na hřišti utíkal všem. Už v sedmnácti mu Arsenal nabídl profesionální smlouvu. Nejspíše si umíte představit, jak ohromný skok to byl.

Jak rychlé se dá prosadit

Za áčko Arsenalu nastoupil poprvé v listopadu 2018, když v utkání Evropské ligy proti Poltavě střídal na poslední půlhodinku Aarona Ramseyho. Prvního ledna 2019 měl premiéru v Premier League. „Častokrát jsem vzrušením nemohl usnout. Jen jsem si opakoval. Je to pravda?“

Devatenáctého září 2019 si mládenec s kulatou tváří připravil míč na levačku a ze třiadvaceti metrů vypálil na branku Eintrachtu Frankfurt. Gól! A vzhledem k tomu, že se tou dobou zranili pánové Sead Kolašinac a Kieran Tierney, stal se první volbou na místo levého obránce.

Škoda jen, že současný Arsenal je jen stínem mužstva, které svého času pod trenérem Wengerem válcovalo celou Anglii. „Nic mi nechybí. Pořád se hlavně učím,“ namítá Saka, který naslouchá zejména radám kapitána Pierra Aubameyanga.

Otázka je, jak s ním zacloumá popularita a bohatství. V létě 2020 s ním Arsenal podepsal dlouholetou smlouvu a mladý bek se rázem stal multimilionářem.

Saka si hned pořídil nadupaná auta v maskáčových barvách, našel si novou přítelkyni a bulvární noviny sledovaly jeho kroky. „Mám rodinu, která mě udrží na zemi. Nezapomenu odkud pocházím,“ hájí se Saka.