30. 4. 2024

Maratonec Lima si běžel v Aténách pro zlato, pak ho z trati srazil šílený divák!

Jeho jméno není tak proslulé jako jeho příběh. Na LOH 2004 v Aténách se brazilský běžec Vanderlei de Lima vydal za zlatem na maratonské trati.

Sedm kilometrů před cílem ho však napadl šílený divák.

Jeho životní závod se odehrával na olympijských hrách v roce 2004, kdy se běželo po klasické trati z Maratonu do Atén.

Lima mířil za zlatou medailí, avšak jeho úspěch byl zhaten útokem vyšinutého Cornelia Horana, bývalého irského kněze a kontroverzního sportovního výtržníka.

Horan, který o rok dříve vyrušil závod Formule v Silverstonu, se vrhl na brazilského maratonce a odstrčil ho z trasy.

Pomoc mu nakonec přišla od jednoho z diváků, který ho osvobodil.

Otřesený Lima pokračoval v závodě, ale kvůli bolestivé pravé noze vybojoval pouze bronz. Dostali se před něj Ital Baldini a Američan Keflezigh.

„Ten útok mě velmi překvapil. Nemohl jsem se bránit, protože jsem byl plně soustředěný na závod. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby mi ten Řek nepomohl,“ poděkoval po doběhu řeckému zachránci.

Zachránce se přihlásil až měsíc po závodě, jmenuje se Polyvios Kossivas, a Lima se s ním později setkal a osobně mu poděkoval: „Jemu vděčím nejvíce za bronzovou medaili.“

Vedení brazilské olympijské výpravy tehdy v Aténách požadovalo udělení druhé zlaté medaile a obrátilo se i na mezinárodní arbitráž.

Lima se poté dočkal alespoň uznání. Mezinárodní olympijský výbor mu udělil Cenu Pierra de Coubertina za fair play. V Brazílii byl vyhlášen nejlepším sportovcem roku; i když země měla čtyři olympijské vítěze, udělila titul bronzovému hrdinovi.

Jeho největší ocenění přišlo až po dvanácti letech, uprostřed Ria de Janeiro na slavném stadion, když zapaloval olympijský oheň na LOH 2016.