15. 7. 2024

Analýza Česko vs Slovensko: Kdo ovládne federální derby?

Los světového šampionátu svede dohromady hned na úvod dvě země, které kdysi tvořily jeden stát Slovensko a Česko.

Federální derby je tak vždy velkým zpestřením mistrovství a přinese velkou rivalitu. Řada hráčů se velice dobře zná, hned deset nominovaných v kádru Slovenska působí v české extralize.

Družina kouče Jalonena je v duelu každopádně jasným favoritem. Češi obhajují z loňska bronz, Slováci měli velkou starost probojovat se do play-off.

Deset hráčů na soupisce si pak pamatuje loňské tažení za medailí, mužstvo nabralo cenné zkušenosti.

Naši před MS odehráli výrazně lepší přípravu než východní soused, v týmu figurují větší hvězdy, než mají Slováci, a to jak z evropských lig, tak NHL.

Dvojice Chytil – Kubalík nastřílela v sezóně přes dvacet a více branek, Červenka ovládl kanadské bodování švýcarské ligy.

Podobné individuality hosté nemají, navíc se jim zranil na poslední chvíli obránce Gernát, který měl být kapitánem a klíčovým bekem týmu.

Slovensko vyhrálo z posledních šesti přípravných zápasů před šampionátem jenom jednou, a to ještě těsně nad Rakouskem (4:3).

Družina kouče Ramsaye se tak dostala pod tlak médií i část fanoušků hází „flintu do žita“. Jako slabina se jeví obsazení brankářského postu, a také defenziva.

Směrem dopředu má tým šikovné hráče, i když to nejsou zvučná jména.

Český nároďák by měl mít ale navrch ve všech formacích, systém, technická vybavenost i chytrost hráčů jsou na straně kouče Jalonena.