21. 5. 2024

Analytik Jakub Dobiáš: Jak funguje využívání dat ve fotbale?

Jak mohou fungovat vědecké metody v oboru na první pohled čistě nevědeckém jako je fotbal? Analytik Jakub Dobiáš rozšiřuje potenciál fotbalových týmů pomocí analýzy dat o všem , co se odehrává na hřišti.

Využívání analytiky je současnost i budoucnost fotbalu. Na českém trhu se jako první nejlépe zorientoval Jakub Dobiáš, který se svou firmou 11Hacks pomalu začíná dobývat trh. Na 13 otázek odpovídal exkluzivně pro magazín Fórum Sport.

1⃣ Vaše první analýzy začaly už kolem roku 2009. Tehdy jste se ještě nevěnoval statistikám kolem fotbalu, ale směřoval jste spíše k pokeru. Jakým stylem se dá porovnávat fotbal od pokeru v podobě analýz? Je to v různých bodech dost podobný?

🗣Je to velmi podobné. Obojí je o správné analýze aktuální situace, jejím ohodnocení pomocí čísel a následně o provedení správného rozhodnutí. Dám vám příklad. Jste ve finále velkého pokerového turnaje a u stolu již společně s vámi sedí již pouze poslední soupeř. Po vyložení všech karet na stůl váš protihráč vsadí všechny žetony a vy musíte udělat dobré rozhodnutí. Vaše kombinace má 70% šanci na výhru proti standardnímu hráči a měl byste proto dorovnat.

Jenže je to finále velkého turnaje a tenhle hráč hrál v předchozím průběhu velmi opatrně. Jen tento faktor danou situaci posune například na 58 %. Soupeř navíc vypadá velmi komfortně – řekněme, že tím svoji šanci zase o něco snížím, dejme tomu na 50 %. Soupeř navíc nehrál tak dobře, takže se mi nevyplatí riskovat všechny mé žetony a mohu si počkat na soupeřovu chybu, která pravděpodobně přijde. Je pravděpodobné, že přijde situace, nad kterou budu mít větší kontrolu. Raději se tedy rozhodnu nedorovnat.

Stejné je to ve fotbale. Najdeme hráče, budeme mu říkat Karel. Otázka z ní, jaká je šance, že Kája bude úspěšný v polské lize. Karel je střední záložník. Specifikum polské ligy je, že se hraje na mnohem více přihrávek než v české lize. Karel je na míči silný, proto si ho také vedení vybralo jako potenciálního kandidáta. Polsko je také hodně soubojové, ale Karel byl úspěšný v české lize, kde soubojů podstupoval vysoký počet a navíc s vysokou procentuální úspěšností, tudíž z tohoto pohledu by při adaptaci problém být neměl.

Při skautingu jsme viděli, že Karel neumí dobře přepínat po ztrátě míče. Podíváme se na jeho defenzivní modely pět sezón dozadu a zjistíme, zda má s bráněním potíže dlouhodobě nebo se jednalo pouze o systémový problém, který lze napravit coachingem.

Také se ponoříme do týmových dat a herního stylu celého týmu a zkoumáme, do jaké míry je na jeho pozici bránění důležité. Postupně tak skládáme kompletní mozaiku toho, jak moc se daný hráč do týmu hodí. Získáváme i hodně informací o charakteru a historii hráče. Je to notně zjednodušený příklad, protože celý proces jde do mnohem větší hloubky, má více úrovní a většinou zabere několik týdnů. Na závěr si každou informaci ohodnotíte úspěšností a pak uděláte lepší rozhodnutí stejně jako v prvním případě v pokeru.

2⃣ Váš přítel Jakub Otava je spolu s vámi jeden z vlastníků společnosti 11Hacks. Jak jste se dali dohromady?

🗣 Zjišťoval jsem informace o hráčích Sport Investu, tak jsme se poznali. Asi ho zaujalo, jak nad fotbalem ve firmě přemýšlíme a že se neřídíme domněnkami, ale tvrdými daty. Projevil zájem spolupracovat, tudíž jsem se ptal všude možně na reference a dostal jsem jen samou chválu na jeho pracovitost a férovost. To se ve fotbale a možná i všeobecně v ČR moc nestává, a tak jsme se s nadšením na obou stranách dohodli na spolupráci.

3⃣ Vaše firma už působí na „fotbalovém trhu” přes 3 roky. Bylo pro vás ze začátku těžké dostat se do tempa a oťukat si nové povolání v jiném odvětví?

🗣 S některými situacemi bojuji dodnes. Předtím jsem hrál poker a tradoval na energetické burze ve start-upu. Na extrémně konkurenční prostředí jsem byl zvyklý. Rozdíl vidím v tom, že tam platila absolutní upřímnost, což je vlastně i můj naturel. Ve fotbale je mnohem více politiky a vnitřních her. To mě nebaví a není to moje silná stránka.

4⃣ Už jste v situaci, že si informace a statistiky k hráčům získáváte sami nebo kontaktujete jiné firmy zaměřené na tohle odvětví?

🗣 Kupujeme si kvalitní a velmi drahá raw data, pomocí nichž si vytváříme vlastní matematické modely. Podle nich pak hodnotíme hráče, týmy nebo soutěže. Nedávno jsme překročili hranici 300 metrik na hodnocení hráčů.

5⃣ Ve vaši databázi je přes 250 000 hráčů a nová fotbalová jména stále přibývají. Jakým způsobem však na tyhle talenty narazíte?

🗣 Nejlepší je to ukázat znovu na příkladu. V sezóně 16/17 jsme zaznamenali mladíka v druhé nejvyšší norské soutěži, který nás zaujal výbornými kreativními daty. Samozřejmě teď trochu přeháním, ale snad pokaždé, když se ten hráč dotkl míče, byla z toho nebezpečné situace. Tudíž jsme na něj udělali první skautingový report.

V sezóně 17/18 jeho tým postoupil do nejvyšší soutěže, ale nedostal v ní příliš mnoho příležitostí. Zeptali jsme se proto agenta, jestli není možné ho přesunout do jiného týmu a co by takový přestup stál. Dalo se to provést velice levně, ale žádný z našich tehdejších klientů se do takového nejistého projektu nechtěl pustit.

V sezóně 18/19 se už hráč začal prosazovat v lize a my jsme ho velmi intenzivně doporučovali všem našim klientům. Bohužel, nikdo se nechytil, tak už to ve fotbale občas chodí. V sezóně 19/20 měl tenhle hráč 14 gólů a 10 asistencí v první norské lize a přišel si pro něj AC Milán. Možná ho budou znát i fanoušci, jmenuje se Jens Petter Hauge a dal gól Spartě v Evropské lize. Tohle je příběh jen jednoho hráče, ale podobných potenciálních velkých přestupů sledujeme vyšší desítky.

6⃣ Začíná mít fotbalová analytika čím dál tím větší jméno ve světě kopané nebo je to stále věc, kterou mnoho klubů odsouvá na vedlejší kolej?

🗣 Úspěchy Liverpoolu, Leicesteru nebo klubů RedBullu nemůže nikdo ignorovat. Když přijdeme do klubu, kde analytiku nevyužívají, je tam spousta skepse, což je dobře. Postupně jim to ale začne pomáhat v rozhodnutích a poznají, že mít vědecký pohled na situaci pro ně má velkou hodnotu.

7⃣ Vaše firma jména svých klientů z většiny případů neříká. Objevil se však už nějaký jiný klub než ze Slovenska a Česka, který patřil do jedné z top pěti lig Evropy?

🗣 Klienty máme i v jiných evropských soutěžích, než jsou česká a slovenská, v TOP 5 ligách ale zatím nejsme a aktuálně tam ani necílíme. 

8⃣ Při používání analytiky jste museli mnoho věcí převzít i z jiných fotbalových soutěží. Dovolíte si tvrdit, že česká liga v mnoha věcech zaostává nebo je nyní dokonce lepší než třeba belgická liga?

🗣 To je dobrá a velmi komplexní otázka. Belgická liga je úplně jiná. Je v ní mnohem více přihrávek (průměrně 3,2 za jednu sekvenci oproti 2,6 v Česku). Česká liga je přímočařejší, rychlost útoku je u nás 2,1m/s proti belgickým 1,87m/s. Co se týče soubojů, je to jen o 2 více na zápas v ČR než v Belgii, také se u nás více fauluje. Změn držení míče je tam stejně.

9⃣ Váš tým analytiků je schopný podle statistik určitého hráče říct jeho pravděpodobnou cenu. Co například cena teď hodně zmiňovaného Abdallaha Simy ze Slavie, jenž se ukazuje ve skvělém světle a mnoho lidí mu přiděluje cenovku až 40 milionů eur. Je to pro vás číslo blízké realitě nebo naopak hodně mimo?

🗣 Podle mě je na takový odhad stále ještě příliš brzy, tohle by byla úplná střelba od boku, a to dělám nerad.

🔟 Spolupracujete i s předními světovými weby jako je TheAthletic. Jak k této spolupráci došlo?

🗣 Tom Worville je dle mého názoru jedním z nejlepších novinářů ve fotbale (twitter @worville). Několikrát jsme společně vedli plodnou diskuzi. Poprosil nás o komentář, tak jsme jim pomohli.

1⃣1⃣ Mimo statistiky a výsledky sledujete fotbal i jako fanoušek. Jste věrný Manchesteru United, který se však v poslední době nachází v přestavbě týmu a podává nestabilní výkony. Kde si myslíte, že je chyba? Je Solskjaer ten správný trenér pro United?

🗣 Manchester United je obrovská chobotnice, největší klub na světě. Je tam velké množství vlivů, což jim stěžuje být efektivní. Solskjaer je jeden z produktů, problémem je ale sportovní vedení.

Za hráče přeplácíme. Nejsme schopni dělat chytré přestupy a když před sebou máme naprosto optimální řešení pozice jako byl například Sancho, nedotáhneme to kvůli neprofesionalitě. Nebyli jsme schopni nalákat ani Haalanda, atraktivita našeho klubu je už pouze v penězích a nikomu kolem klubu to, zdá se, nevadí. Myslím, že s kvalitnějším trenérem by byl tým lepší a stabilnější, ale není to hlavní problém.

1⃣2⃣ U kterých z českých týmu si myslíte, že mají nejlepší skauting hráčů?

🗣 Ty, s kterými spolupracujeme. 😀

1⃣3⃣ Vaše úspěchy se začínají více ukazovat. Jaké jsou cíle vaší firmy do dalších pěti let?

🗣 Byl bych moc rád, kdybychom v průběhu následujících pěti let společně s našimi partnery vyhráli titul v alespoň 6 zemích.