Marcus Rashford: Pan spravedlivý, který inspiruje i mimo hřiště
Britská verze časopisu Vogue ho vyfotila na titulní stranu zářijového vydání. Marcus Rashford totiž inspiruje. A nejen na hřišti v dresu Manchesteru United.
Nebudeme přehánět když hned v úvodu vypíchneme, že z Rashforda vyrostla už ve třiadvaceti letech osobnost fotbalová i lidská.
V červenci 2020 ohlásila manchesterská univerzita, že mu udělí čestný doktorát. Jako nejmladšímu v celé historii. Proč?
Bojovník za chudé
Během koronakrize založil Marcus sbírku, díky níž se vybralo přes sto tisíc liber na jídlo pro děti z chudých rodin, které v zavřených školách nemohly využít bezplatné stravování. Ale to mu nestačilo. Tak dlouho bojoval za děti ze sociálně slabších rodin, až uspěl na nejvyšších místech: „Některé děti v Británii jsou na tom ještě hůř, než jsem býval já. To nesmíme dopustit.“
Britská vláda, která dostala od Rashforda otevřený a dojemný dopis, nakonec odhlasovala, že během letních prázdnin zaplatí obědy pro více než milion potřebných dětí. „Dobrá práce, Marcusi,“ nechal se slyšet samotný bristký premiér Boris Johnson.
Rashfordovi předci pocházejí z ostrůvku Svatý Kryštof a Nevis v Malých Antilách. On sám vyrůstal v prostředí, kde si rozhodně nemohl vyskakovat. Spíš každou chvíli padal hubou k zemi, hlad byl jeho věčný (ne)přítel.
Rodiče vychovávali čtyři děti a ve špatně placených zaměstnáních se pachtili, aby vydělali dost liber na byt a stravu. Marcus si všechno strádání dobře pamatuje. I když o tom nemluví, lecos naznačuje umělecké tetování na levém boku. Když si Rashford svlékne dres, na jeho těle spatříte podobiznu malého chlapce, který si u nevzhledných řadových domečků kope do balónu.
Však i kvůli tomu, že se dostal z chudých poměrů až mezi celebrityy, založil charitativní organizaci FareShare, která už vybrala přes dvacet milionů liber! „S dětskou chudobou se prostě musí bojovat.“ razí útočník.
Napravená sezona
Být na vrcholu sil před deseti lety, sbírá Rashford jeden vavřín za druhým. Jenže, nenarodil se do ideální éry Manchesteru United. Jakmile United opustil legendární trenér sir Alex Ferguson, klub strádá.
Nejbohatší klub světa byl v posledních letech jen stínem sebe sama. Ztratil svou vítěznou auru, nechal se předstihnout městským rivalem a i arcirivalem z Liverpoolu. Měnil trenéry, strategie a štval fanoušky.
Aspoň v roce 2017 vyhrál Evropskou ligu, což byla sice chabá záplata za průměrnost, ale Rashfordovi přinesla zatím jedinou důležitou klubovou trofej. Velký obdivovatel Brazilce Ronalda byl rázem v kurzu: „Taky jsem chtěl hrát tak jednoduše jako Ronaldo. Fotbal v jeho podání byl tak přirozený.“
Jako první mu v dresu Manchesteru United dal důveru Luis van Gaal v listopadu 2015. Rashord vjel na fotbalovou scénu jako rychlostí formule 1. Stal se nejmladším klubovým střelcem v evropských pohárech, rozhodl derby o Manchester, dostal novou smlouvu a stal se celebritou.
Ale znáte to – naditá peněženka a přílišná popularita bývá smrtelná kombinace. Desítky hvězdiček, které vyletěly v brzkém věku, rychle zapadly. Některé se ještě rozsvítily, z jiných se staly trosky. Marcus Rashford se slávou zblbnout nenechal!
Ve čtyřech sezonách za sebou odehrál více než 30 zápasů, navíc neustále zvedá svůj střelecký průměr. Manažer Solskjaer mu navíc důvěřuje, udělal z něj prvního útočníka a Rashford nosí od léta 2018 na zádech desítku.
Nejčastěji nastupuje na levém křídle, kde může uplatnit driblérské schopnosti, nicméně stejně užitečný umí být i v pozici středního útočníka. Je neustále v pohybu, sbíhá si pro míče do hloubi pole, poctivě presuje, když je třeba.
„Hodně mi pomohly dva roky pod Mourinhem, který po mě vyžadoval široký rozsah. A taky jsem viděl, jak pracuje Ibrahimovič. Mentalitu na tak vysoké úrovni jsem nikdy předtím neviděl,“ vypráví Rashford, který s United dobyl Evropskou ligu a s Anglickou reprezentací bronz v Lize národů. Nejen na Old Trafford tak věří, že brzy bude ještě úspěšnější.