Když se legendy vracejí! TOP 7 fotbalistů, kteří se po letech vrátili do mateřského klubu
Magazín Fórum Sport představuje sedm hráčů, kteří ze svých mateřských klubů odcházely jako velké talenty a po dlouhých letech zahraničí se vrátili jako zkušené legendy.
#7 Wayne Rooney
Anglický útočník načal svou profesionální kariéru v Evertonu, kde se přes akademii dostal až do prvního týmu. Na seniorské úrovni tehdy vydržel Rooney v kádru „The Toffees“ jen dva roky, neboť jeho nadání se v roce 2003 rozhodl rozvíjet Sir Alex Ferguson. Do Goodison Parku se Rooney vrátil v létě 2017, ale už po roce odcházel do zámořské MLS, kde hrával za D.C. United. Aktuálně je 34-letý zakončovatel hráčem Derby County.
#6 Carlos Tévez
Dravý útočník je známý i jako klubový cestovatel, který si prošel třemi kontinenty. Dlouhou kariéru začal v Boca Juniors, odkud se ještě v roce 2005 vybral postupně do Corinthians, West Hamu, Manchesteru City, Manchesteru United, Juventusu a Šanghaje. Do mateřského celku se vrátil už i v roce 2015, ale později odešel ještě pro výdělek do zmíněného Šanghaje, kde vydělával 600 tisíc eur na týden. V Boce je znovu od léta 2018, přičemž zbytek roku se vzdá platu ve prospěch charity.
#5 Arjen Robben
Jeden z nejnovějších členů pomyslné síně slavných návratů je i Arjen Robben. Holandský útočník se loni rozhodl po skvělé a bohaté kariéře pověsit kopačky na hřebík, ale po roce se vrací na trávníky. Robben se dohodl se svým mateřským FC Groningen, kde zazářil ještě jako teenager v letech 2000 až 2002. Po odchodu z Groningenu hrál Robben v PSV, Chelsea, Realu Madrid a následně deset let v Bayernu Mnichov.
#4 Maarten Stekelenburg
Po devíti letech se domů vrací i někdejší hvězda a odchovanec Ajaxu. Stekelenburg byl deset let oporou amsterdamského celku, přičemž na zkušenou do zahraničí se vydal až v roce 2011, kdy měl 28 let. Od té doby hrával za AS Řím, Fulham, Monako, Southampton a Everton, odkud se během tohoto léta přesune zpět do Ajaxu, tedy tam, kde to pro něj všechno začalo.
#3 Robin van Persie
Legendárního útočníka zdobily desítky výstavních gólů v Arsenalu či Manchesteru United, ale jeho kořeny budou vždy v rodném Rotterdamu. Na přelomu tisíciletí si prošel přes akademii a následně strávil v prvním týmu tři sezóny. V létě 2004 ho za 4,5 milionu eur koupil Arsenal a Wenger z něj udělal útočníka světové extratřídy. Osm let v Londýně, později ještě tři v Manchesteru a pro velkým návratem byl ještě také ve Fenerbahce Istanbul. Do Feyenoordu se Robin vrátil v lednu 2018 a po roce a půl definitivně ukončil hráčskou kariéru. Aktuálně je stále zaměstnán ve Feyenoord, kde se věnuje útočníkům včetně naší naděje, Roba Boženíka.
#2 Kaká
Brazilskou fotbalovou ikonu vychovali v akademií Sao Paola, kde za poslední dekády vyrostlo množství velkých hráčů. Kaká se v mládežnických výběrech posouval rychle nahoru a v roce 2001 hrával v prvním týmu ještě jako osmnáctiletý. Od srpna 2003 začal dobíjet Evropu, kde za jedenáct let hrál za Real Madrid i AC Milán. Do mateřského klubu se vrátil v létě 2014 formou hostování z Orlando City, kde nakonec ukončil kariéru v roce 2017. Ve své vitríně má Ricardo Izecson dos Santos Leite trofeje z Mistrovství světa, Ligy mistrů či dokonce Zlatý míč, kterou získal v roce 2007.
#1 Fernando Torres
V roce 2001 se do prvního týmu Atlétika Madrid dostal nadaný útočník, ve kterém dřímal velký potenciál. Torres přetavil predikce na famózní výkony a z mateřského Atlétika se stěhoval v roce 2007 do Liverpoolu. Jak je známo, Liverpoolu roky mu vyšly mnohem více než ty v Chelsea, odkud se postupně přes AC Milán dostal po dlouhých osmi letech zpět domů. V Madridu vydržel dva a půl roku, ale před koncem kariéry ještě rok zdržel ve fotbalově exotickém Japonsku.